Rozeznawanie, formacja, rozwój

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 10.02.2024 14:12

Te trzy słowa wyznaczają kurs rekolekcji, jakie przeżywają w Koszalinie członkowie wspólnot charyzmatycznych.

Rozeznawanie, formacja, rozwój Rekolekcje poprowadzili Małgorzata i Mirosław Topolscy. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Zimowe rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym zgromadziły ponad setkę uczestników ze wspólnot działających w diecezji. Prowadzą je Małgorzata i Mirosław Topolscy z Katolickiego Stowarzyszenia Wiernych „Nowa Ewangelizacja”. Małżonkowie z Częstochowy pomagają zrozumieć, dlaczego tak istotna jest formacja permanentna.

Mirek tłumaczy to obrazowo, potrząsając sporym workiem. Jego zawartość stanowią kamienie. Ale tylko z pozoru.

– To wszyscy ludzie, którzy zaczynają swoja drogę we wspólnocie. Wszyscy oni chcą być razem dla Pana – tacy kanciaści, z ostrymi krawędziami. Pan wrzuca ich do worka wspólnoty i… kręci nim. Kamienie się obijają o siebie, ścierają, wygładzają się krawędzie – opowiada katechista, wyciągając różnokształtne otoczaki.

Poddani takiej obróbce członkowie wspólnoty czują, że są gotowi do akcji. Idą na ewangelizację. Będą budować. Oczywiście na Chrystusie. Mirek podpowiada, gdzie szukać: trzeci rozdział 1 Listu do Koryntian. Rekolektanci wyszukują wskazane wersety, a Mirek znów posługuje się obrazem. Wznoszona na Jezusie budowla nie chce się trzymać. Ustawiane na ceglanym fundamencie otoczaki nijak do siebie nie pasują i hukiem lądują na ziemi.

– Wszyscy są uformowani, gładcy, a jednak – nie da się. Żeby budować na fundamencie Chrystusa, trzeba do Niego przylgnąć. Formować się na Jego wzór – demonstruje wycięte z kamienia mniejsze i większe bryły.

To nie jest łatwe, nawet dla tych, którzy we wspólnocie są od lat.

– To nasz plan działania. Formacji potrzebują nie tylko nowi członkowie. Czas pandemii nieco zatrzymał wspólnoty, ale także sprawił, że to, co ważne i potrzebne do działania – nieodnawiane i nieugruntowane – mogło się rozwiać. Coś zostaje zapomniane, coś zastępują własne nawyki – przyznaje ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym.

– Formacja daje rozwój osobisty i wspólnotowy, który prowadzi do ewangelizacji różnych obszarów. A tu potrzeba rozeznawania, co jest potrzebne dla mnie, dla nas jako wspólnoty, i dla Kościoła – dodaje duszpasterz.

Więcej o zimowych rekolekcjach Odnowy w Duchu Świętym w numerze 8. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" i w e-wydaniu.