Bój o Kołobrzeg

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 17.03.2024 18:54

Na kołobrzeską plażę wrócił najbardziej efektowny punkt obchodów 79. rocznicy walk o miasto.

Bój o Kołobrzeg Blisko 300 rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji na plaży. Łukasz Dyczkowski

W widowisku przygotowanym przez Muzeum Oręża Polskiego wzięło udział ponad 270 rekonstruktorów historycznych i statystów.

Na plażę wjechały transportery opancerzone, czołgi i działa. Spektakl pozwolił publiczności na przeżycie kluczowych momentów walk o Kołobrzeg, tworząc niepowtarzalny teatr historyczny, wzbogacony o efekty pirotechniczne. Godzinna rekonstrukcja przedstawiła w skrócie przebieg walk, zakończonych zdobyciem miasta przez Polaków i zaślubiny z morzem.

Na plaży zlokalizowano także polowe muzeum, w którym bliżej można było zapoznać się ze sprzętem i umundurowaniem.

Akt zaślubin z polskim Bałtykiem zaplanowano również w poniedziałek 18 marca o godz. 11.

Wezmą w nim udział młodzi adepci z Oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej przy Pomniku Zaślubin. Wieczorem zaś ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci. Na Cmentarzu Wojennym poległym w krwawych walkach o Festung Kolberg zostanie oddany hołd salwą armatnią. Tutaj też o godz. 20 odbędzie się Ceremonia Pamięci.

Pomiędzy 7 a 18 marca 1945 roku, trzy dywizje 1 Armii Wojska Polskiego szturmowały niewielkie, nadmorskie miasto. Bój o Kołobrzeg stał się symbolem niemieckiego oporu na Pomorzu i był jedną z najkrwawszych bitew, stoczonych przez Wojsko Polskie w trakcie II Wojny Światowej.

W ramach projektu przywracającego pamięć o polskich żołnierzach walczących o Kołobrzeg Muzeum Oręża Polskiego poszukuje zdjęć, dokumentów, listów i pamiątek po bohaterach.