Dziękczynienie za zbawienie

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

|

GOSC.PL

publikacja 20.04.2024 19:50

Pod takim hasłem modlono się, adorowano, dzielono wiarą. Gośćmi spotkania byli znani ewangelizatorzy.

Dziękczynienie za zbawienie Jakimowicz zapewniał, że człowiek ochrzczony nigdy nie jest sam, bo przy nim zawsze jest Chrystus, a także rzesza świętych. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Fundacja "SMS z Nieba" wraz ze Wspólnotą św. Pawła działającą w Szkole Nowej Ewangelizacji w Koszalinie zorganizowała 20 kwietnia jednodniowe rekolekcje „Usprawiedliwieni 2103”. Gościem specjalnym wydarzenia był Marcin Jakimowicz, ewangelizator, świecki rekolekcjonista, autor wielu książek i dziennikarz "Gościa Niedzielnego". Obecni byli także inni ewangelizatorzy: Jan Budziaszek, Grzegorz Miecznikowski, Darek Dziemiańczyk, Henryk Krzosek, Magdalena Plucner, Agnieszka Andrzejczak, Wojciech Nowicki. Obecny na początku dnia biskup Zbigniew Zieliński pobłogosławił uczestnikom spotkania i zachęcił do dobrego przeżycia rekolekcji.

Ideą spotkania, jak mówi ks. Rafał Jarosiewicz, szef SNE, jest dziękczynienie za dar zbawienia. ‒ Chodzi o pokazanie piękna miłości Pana Boga w kontekście odkupieńczej śmierci Chrystusa, który chce, byśmy zrozumieli, że On oddał swoje życie za nas – powiedział kapłan. ‒ Chcemy dotykać więc tej najczulszej miłości podczas konferencji i wszystkiego tego, co dzisiaj tu się będzie działo.

Marcin Jakimowicz podkreślał wartość bycia częścią Kościoła, mimo świadomości słabości i grzeszności jego poszczególnych członków. Przypominał, że Bóg potrafi wzbudzać życie nawet tam, gdzie zdaje się, że już wszystko umarło, na cmentarzu, wśród suchych kości. ‒ Co to znaczy? Że nad wszystkim jest Pan Bóg, nawet jeśli wszystkie okoliczności krzyczą, że to cmentarz. Jezus jest tym, który zwyciężył śmierć – mówił. Jakimowicz przestrzegał, by w ewangelizacji nie skupiać się na formach przeżywania religijności, na zachowywaniu przepisów i zasad, co można dostrzec choćby w dyskusjach w mediach społecznościowych, lecz przedstawiać Chrystusa. ‒ Naszym problemem jest, że nie umiemy opowiedzieć, jaki jest Jezus, ale opowiadamy o formie, która jest rzeczą drugorzędną, nie należy do doktryny wiary – zauważył.

Nietypowym elementem spotkania było bicie rekordów. Pierwszy, mający swój finał tuż przed rozpoczęciem sesji, polegał na indywidualnym klaskaniu na chwałę Bożą. Tę sześciogodzinną próbę podjął ks. Jarosiewicz w świetle kamer w transmisji on-line. Drugi rekord zwieńczył spotkanie – po oficjalnym zakończeniu jeszcze przez godzinę trwała na hali największa liczebnie lekcja religii. Wzięło w niej udział 350 osób. Ponadto na wydarzeniu "Usprawiedliwieni 2103" zaprezentowano Muzeum Najdłuższego Rachunku Świata.