Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oni nie muszą umierać!

Fundacja "Po Piąte" i DKMS zapraszają na Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. 13 października wolontariusze będą czekać na chętnych od 12.00 do 20.00.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Potencjalni dawcy szpiku będą mogli zarejestrować się w Koszalinie w dwóch miejscach:

- Domu Miłosierdzia przy ul. Monte Cassino 7,

- Domu Samotnej Matki „Dar życia” przy ul. Wojska Polskiego 13.

- Kiedy proponuję komuś, by został potencjalnym dawcą, czasem spotykam się z reakcją: „Mnie to nie interesuje”. Prawda jest taka, że to człowieka nie interesuje, dopóki go nie dotyczy. Kiedy zachorowałby ktoś z bliskich, np. dziecko, to chciałoby się zrobić wszystko, żeby je uratować. Dlatego, kiedy sami pomagamy, możemy liczyć na to, że ktoś pomoże i nam - mówi Karol Sontowski. - Tyle jesteśmy warci, ile możemy dać innym, a nie ma nic cenniejszego niż życie.

W marcu br. zorganizowano w Koszalinie Dzień Dawcy Szpiku, by znaleźć dawcę dla jego żony Sylwii. Niestety, nie dożyła tej akcji, ale dzięki niej udało się zarejestrować 300 nowych dawców. O pani Sylwii można przeczytać TUTAJ.

Marcin Maślanka z Koszalina jest w rejestrze DKMS od jesieni 2011 r. Po kilku miesiącach otrzymał informację, że ktoś potrzebuje jego szpiku. - Cieszę się, że komuś pomogłem, że się udało, ale nie czuję się przez to jakiś wyjątkowy. Nie wymagało to ode mnie wielkiego wysiłku i poświęcenia, a uratowało komuś życie. To chyba najlepszy dowód na to, że warto zostać dawcą - zachęca.

– Ten, kto jest dawcą, nic nie traci, a ten, kto jest biorcą, zyskuje wszystko - dodaje Joanna Jabłońska z Fundacji "Po Piąte".

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.

Rejestracja jest bezpłatna.

Obie fundacje można wesprzeć finansowo:

- nr konta Fundacji DKMS: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437,

- nr konta Fundacji "Po Piąte": 56 1030 0019 0109 8530 0040 5060.

Więcej informacji na stronach: www.dkms.pl i www.popiate.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy