Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wokalna koncelebra

Ten kwartet zadziwia nie tylko muzycznie. Śpiewacy są utalentowani, profesjonalni i przede wszystkim... wyświęceni.

Zespół "Servi Domini Cantores" tworzą księża, którzy na co dzień mają swoje zadania duszpasterskie, jednak spotkanie z muzyką, wzbogaciło ich posługę o coś niepowtarzalnego.

Są pedagogami w uczelniach artystycznych i teologicznych, a przy tym występują na deskach scen operowych, biorą udział w festiwalach muzycznych i koncertują z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

Wykonują szeroki repertuar wokalny: od pieśni sakralnych i arii oratoryjno-kantatowych różnych kompozytorów, po arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru.

Występują w świątyniach i salach koncertowych całej Polski  i w wielu krajach europejskich (Litwa, Francja, Niemcy). W ramach koszalińskiego 48. Międzynarodowego Festiwalu Organowego wystąpili w Dźwirzynie, Sarbinowie i w samym Koszalinie.

Perfekcyjne wykonanie i raczej rzadko spotykany skład "w koloratkach" wzbudzają zawsze długie owacje. Nie inaczej było też podczas koncertów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Jak powstał ten niezwykły zespół i kto go tworzy? W 2004 roku śpiewający księża, jeszcze jako soliści, występowali z koncertem w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. To właśnie wtedy ks. Paweł Sobierajski, duszpasterz środowisk twórczych diecezji sosnowieckiej, wpadł na pomysł założenia grupy muzycznej, składającej się wyłącznie z duchownych.

On sam jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W  katowickiej Akademii Muzycznej kształcił się w klasie śpiewu u prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari (zdobył tytuł doktora sztuk muzycznych). Obronił doktorat z nauk pedagogiczno-teologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponadto ukończył warszawską Akademię Muzyczną (psycholog muzyki). 

Liczne występy w Polsce i za granicą ma na swoim koncie śpiewający barytonem ks. Robert Kaczorowski. Ukończył studia organowe w gdańskiej Akademii Muzycznej, a potem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim tejże uczelni. Doktorat zrobił na uczelni muzycznej w Bydgoszczy, a habilitację w Warszawie. Jest proboszczem parafii św. Mikołaja w Szemudzie. Równocześnie pracuje w katedrze wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Filharmonii Bałtyckiej koncertował m.in. z Olgą Pasiecznik.

Ojciec Rafał Kobyliński  to jedyny w tym gronie zakonnik, jezuita. Śpiewa tenorem, a edukację muzyczną ukończył na uczelni w Gdańsku. Pracuje nad doktoratem na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Wkrótce obejmie funkcję ministra domu rekolekcyjnego ojców jezuitów w Falenicy pod Warszawą.

Ks. Zdzisław Madej to duszpasterz środowisk twórczych we Wrocławiu. Doktor filozofii i doktor sztuki muzycznej. Referent do spraw śpiewu i muzyki kościelnej w Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu. Koncertował w Niemczech, Francji , Szwajcarii i USA. Jest na co dzień solistą Opery Wrocławskiej (tenor).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy