Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kto przemawia z ołtarza?

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich rozpoczęło nową roczną sesję w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Pracy na parafii jest zawsze dużo. Proboszczom potrafiącym wyłowić spośród swoich wiernych tych, którzy mogą ich w części tych zadań wyręczyć, przychodzi z pomocą Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich. Roczne nauczanie podzielone na 3 sesje przygotowuje świeckich do różnych funkcji w Kościele: lektorów, animatorów katechezy parafialnej, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. - W naszej diecezji ta formacje odbywa się w sposób zintegrowany, gromadząc razem te trzy grupy świeckich - wyjaśnia ks. Jacek Lewiński, wykładowca liturgiki. - Mamy wspólne zajęcia dla osób pełniących różne zadania. Otrzymują wspólny fundament teologiczny, biblijny i liturgiczny. Oprócz tego prowadzimy zajęcia specjalistyczne, zależnie od funkcji, które podejmują w parafii.

Krzysztofa Pabicha namówił w tym roku do posługi szafarza nadzwyczajnego ks. Mieczysław Dzikowski, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Pile. Dla pana Krzysztofa to wielkie wyróżnienie. - Jesteśmy młodą parafią, budujemy nie tylko kościół materialny, ale także wspólnotę - wyjaśnia, dlaczego zgodził się przyjąć wymagającą propozycję.

Chociaż nieobca mu była lektura Pisma Świętego, już pierwszego dnia sesji, na wykładzie biblisty ks. Tomasza Tomaszewskiego, dowiedział się między innymi, że warto zaglądać do Biblii częściej. Co więcej - mieć ją cały czas pod ręką. Wykład ks. Lewińskiego uświadomił mu, w jaki sposób należy traktować liturgię Kościoła. - Niestety, zdarza się, że wchodzimy w rutynę, także w kościele. Tutaj dowiedziałem się, że Jezus Chrystus towarzyszy nam nie tylko w tej najważniejszej części Mszy św., ale już od samego początku. W małych parafiach zazwyczaj znamy się dosyć dobrze, ale tym bardziej musimy uświadamiać sobie, że przemawia do nas od ołtarza już nie ten znajomy ksiądz, lecz sam Jezus Chrystus - powiedział pan Krzysztof.

- W tym roku przygotowujemy w ramach studium ok. 60 osób - wyjaśnia ks. Radosław Mazur odpowiedzialny za diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich. Zarazem dodaje, że zadaniem pierwszej sesji jest również poznanie się uczestników oraz uświadomienie sobie przez nich, na czym polega posługa w Kościele, która będzie także ich udziałem. - Zaczęliśmy już pierwsze wykłady oraz spotkania warsztatowe w grupach. Animatorzy uczą się sposobów pracy z młodzieżą, a szafarze i lektorzy - praktycznych umiejętności z zakresu liturgiki.

W programie spotkania znajduje się wprowadzenie do teologii, praca z Pismem Świętym, zajęcia z liturgiki. Słuchacze uczestniczą w Eucharystii, uczą się modlić Liturgią Godzin, adorują Najświętszy Sakrament.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy