Nowy numer 33/2019 Archiwum

Herbertiada - Kołobrzeg, 24 sierpnia i 20 września

Sierpniową część XX Herbertiady uświetnią koncert Joszko Brody z zespołem Dzieci z Brodą i spektakl Dariusza Jakubowskiego.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w roku 2019 odbędzie się w Kołobrzegu po raz dwudziesty. Jest świętem „Księcia Poetów” – Zbigniewa Herberta jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla.

Tegoroczna „Herbertiada” w swoim jubileuszowym wydaniu składa się z dwóch części: sierpniowej i wrześniowej.

24 sierpnia o godz. 17 będzie można zobaczyć spektakl „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód”, który jest autorskim projektem aktora Dariusza Jakubowskiego z okazji  Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm RP w 2018 w  20. rocznicę śmierci poety. Wystąpią w nim obok pomysłodawcy i reżysera, Katarzyna Thomas (sopran) oraz Piotr Szafraniec (fortepian).

Drugą propozycją na sierpniowy wieczór będzie unikalny koncert zespołu dziecięcego „Dzieci z Brodą” pod kierownictwem Joszko Brody: „Pudełko zwane wyobraźnią”. Najmłodsze pokolenie Polaków wykona wiersze Zbigniewa Herberta w folkowym, acz nowocześnie zaaranżowanym i ciekawym brzmieniu.

Powyższe propozycje kulturalne będzie można zobaczyć w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta (sala widowiskowa, ul. Solna 1). Poprowadzi je dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia Małgorzata Raducha.

Natomiast we wrześniowej odsłonie „Herbertiady” w dniu 19 września odbędą się warsztaty recytatorskie dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, które poprowadzi Małgorzata Kaczmarska aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie w Zespole Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta. Następnego dnia, w piątek 20 września, do rywalizacji w ramach konkursu recytatorskiego przystąpią uczniowie szkół ponadpodstawowych z Polski. Ich zmaganiom można się przysłuchiwać na małej sali teatralnej w RCK. Konkurs poprzedzi monodram „Tango z Herbertem” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.

Tego samego dnia w zamykający 20. jubileuszową „Herbertiadę” wieczór zostanie zaprezentowany przejmujący monodramat pt. „Pokuć” dotykający problematyki wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich widziany oczyma dziecka. To nawiązanie do wydarzeń
z życia Herberta, którego rodzina i on sam, doświadczyli podobnego dramatu, co zresztą znalazło odbicie w jego twórczości. Wystąpi w nim Szymon Majchrzak student III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST i laureat wielu prestiżowych nagród. Monodram wyreżyserowała Ewa Czapik – Kowalewska ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich
w Koszalinie, a poprzedzi go krótka prezentacja dokumentu filmowego.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Patronat medialny sprawuje „Gość Niedzielny”.

Wstęp wolny.

„Herbertiada” to jedyne cykliczne i interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta poprzez prezentację programów artystycznych inspirowanych osobą i dziełami poety z udziałem zarówno uznanych, legitymujących się doświadczeniem scenicznym, jak i młodych debiutujących artystów. Na przeglądzie gościli wybitni aktorzy scen polskich, bardowie: Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski. Publiczność obejrzała przedstawienia przygotowane m.in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Tańca w Sopocie, Teatr Polski w Warszawie. Na deskach kołobrzeskiej sceny swoje prace dyplomowe wystawili studenci PWST w Krakowie przygotowane pod kierownictwem aktorek Doroty Segdy i Moniki Rasiewicz. Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Oficjalna strona Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL