Nowy numer 11/2024 Archiwum

Rycerze ze Sławna mają własną Radę

Działają w oparciu o 4 zasady: miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. W Sławnie po raz pierwszy odbyła się uroczystość wprowadzenia funkcjonariuszy na urzędy Rady Rycerzy Kolumba.

Sławieńska Rada nr 17248 im. Wniebowzięcia NMP to trzecia - obok słupskiej i koszalińskiej - rada w diecezji. Ceremonię wprowadzenia na urzędy poprowadził delegat rejonowy Marek Ziętek, który przyjął przysięgę od wybranych funkcjonariuszy, zaś kapelan nowej rady i proboszcz sławieńskiej parafii ks. Leszek Szurek wręczył wybranym na urzędy insygnia.

Pierwsi mężczyźni z miejscowej parafii Mariackiej, na czele ze swoim proboszczem, zostali przyjęci w poczet Rycerzy Kolumba 1 czerwca 2017 roku. Po dwóch latach bratniej działalności grupa rozrosła się na tyle, że mogła ukonstytuować się samodzielna rada. Obecnie liczy 32 braci, w tym 5 księży.

- Kiedy ksiądz proboszcz wprowadzał do parafii Rycerzy Kolumba, przyznawał, że szukał struktury, która zintegrowałaby mężczyzn. I to się udało - opowiada Marcin Fuławka, świeżo wybrany Wielki Rycerz sławieńskiej rady.

Sławieńscy rycerze są przede wszystkim grupą wsparcia technicznego dla swojego proboszcza: zorganizowali pierwszy w mieście orszak Trzech  Króli, pomogli w organizacji parafiady, są zawsze, gdy potrzeba męskiego, fachowego ramienia. Angażują się również w działalność charytatywną.

- Z jednej strony jesteśmy odciążeniem dla proboszcza w sprawach przykościelnych i parafialnych, z drugiej - dajemy przestrzeń do działania mężczyznom. Zanim zostałem rycerzem, miałem plany i pomysły, ale nawet nie bardzo wiedziałem, jak się zabrać za ich realizację. Tak, jak nie zawsze wiedziałem, dokąd się udać z pytaniami, które rodziły mi się w głowie. Teraz też widzę w oczach panów, że chcieliby być nie tylko widzami, ale też brać czynny udział w organizacji różnych wydarzeń i uroczystości - mówi M. Fuławka.

W skład rady wchodzą także mężczyźni z sąsiedniej parafii pw. św. Antoniego, z którą - z przychylnością proboszcza ks. prał. Mateusza Krzywickiego - Rycerze Kolumba chętnie współpracują.

Wielki Rycerz nie ukrywa, że chciałby, aby przynależność do Rycerzy Kolumba dla męskiej części mieszkańców Sławna należała do dobrego tonu. Bo im więcej będzie braci, tym skuteczniej będą mogli działać. Obecnie o przyjęcie stara się kolejnych 5 kandydatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy