Nowy numer 08/2020 Archiwum

By nawiązać kontakt z Bogiem, potrzebne są konkrety

Koszalinianie wzięli udział w „Medytacyjnej podróży po Ziemi Świętej”. Publikację Jana Wyrwasa pod takim tytułem, będącą antidotum na desakralizację świata, promowano podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, wydawca publikacji, zaprosiło 29 października do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie promujące książkę pt. „Medytacyjna podróż po Ziemi Świętej” koszalińskiego poety i filozofa Jana Wyrwasa.

Autor niewielkiego, bo niespełna 60-stronicowego dzieła podkreślił, że jest ono wynikiem refleksji z podróży po Palestynie, a jeszcze bardziej kontemplacji miejsc, zjawisk, roślinności, fauny. Podróż zaś była wynikiem jego głębokiego kryzysu zapoczątkowanego… sukcesem artystycznym, jaki odniósł przed ponad trzema dekadami jako reżyser studenckiego teatru JER, działającego przy Politechnice Koszalińskiej, a potem jako kierownik artystyczny Teatru Propozycji „Dialog”, m.in. ze spektaklem „Mistrz i Małgorzata” na motywach powieści Bułhakowa. Wyrwas szczerze przyznaje, że sukces przyszedł zbyt szybko. – Jako 25-latek nie byłem przygotowany na to, że stałem się jako reżyser kimś ważnym. Nie można siebie samego budować, a ja myślałem, że centrum świata jest we mnie. Gdy ktoś ma talent i nie potrafi z niego skorzystać, musi ponieść konsekwencje. Rozstałem się ze sceną, choć mnie fascynowała – stwierdził. Kierunkiem, który obrał, stała się Jerozolima. – To był mój powrót do źródeł. Ale taki powrót nie jest możliwy z dnia na dzień. Dla mnie trwał kilka lat, musiałem wyjść na pustynię, gdzie doświadczyłem metanoi, głębokiej przemiany.

Jako filozof Wyrwas podkreśla, że metanoia, mająca charakter duchowy, o ile jest autentyczna, musi się łączyć z powrotem do ludzi. To był powód, dla którego po publikacji tomiku poezji metafizycznej pt. „Na pustyni miast” szukał formy łatwiejszej, dostępnej szerszemu gronu. Odnalazł ją właśnie w „Medytacyjnej podróży po Ziemi Świętej”.

Publikację poprzedziły spotkania w środowiskach kościelnych i ośrodkach kultury, trwające przez wiele lat, będące połączeniem pokazu slajdów z podróży po Palestynie i komentarza geograficzno-historycznego opartego na Biblii. – To było moje wyjście do ludzi. A raczej Boże wyprowadzenie mnie do nich – przyznaje myśliciel.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama