46/2019 Archiwum

Zbliżyć się do Drzewa Życia. W grudniu ruszą Adwentowe Czuwania Młodych

To będzie wejście nie tylko w Adwent, ale i w nowy cykl duszpasterski, którego celem jest pogłębienie zrozumienia i przeżywania Eucharystii.

Na zaproszenie bp. Edwarda Dajczaka młodzi przybędą do kościołów w 8 miastach diecezji w piątkowe i sobotnie wieczory. Adwentowym Czuwaniom Młodych, które zgromadzą młodzież na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem biskupów, przyświecać będzie hasło: "Drzewo Życia". Jest ono nawiązaniem do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Program, którego realizacja rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, w całości poświęcony będzie Eucharystii.

– Pierwszy rok tego programu realizowany będzie pod hasłem: "Wielka tajemnica wiary". Ten wybór służy ukazaniu Jezusa jako źródła życia i wiary chrześcijańskiej – mówi ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Chcemy pogłębić wiedzę młodych o Eucharystii, stąd nasze adwentowe czuwania będą skoncentrowane właśnie wokół niej, z podkreśleniem tego, że jest ona źródłem życia chrześcijańskiego.

Adwentowe Czuwania Młodych mają pomóc młodym w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co to znaczy "trwać przy Jezusie". Ukażą one związek sakramentów chrztu św. i Eucharystii.

– Młodzi słabo rozumieją, czym jest Eucharystia i jaki jest jej związek z chrztem. Widać to choćby po słabej frekwencji nastolatków na niedzielnych Mszach św. – mówi duszpasterz. – Chcemy pomóc im zrozumieć, że chrzest, który otrzymali, jest zaproszeniem do udziału we Mszy św. w każdą niedzielę.

Podczas czuwań te prawdy zostaną przekazane m.in. w nauczaniach, odnowie przyrzeczeń chrzcielnych oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Program czuwań:

6 grudnia (piątek), godz. 19 - Szczecinek (kościół pw. Narodzenia NMP)

7 grudnia (sobota), godz. 19 - Złocieniec (kościół pw. Wniebowzięcia NMP)

13 grudnia (piątek), godz. 19 - Piła (kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych) oraz Miastko (kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych)

14 grudnia (sobota),  godz. 19 - Ustka (kościół pw. Najświętszego Zbawiciela) oraz godz. 20 Kołobrzeg (bazylika)

20 grudnia (piątek,) godz. 19 - Słupsk (kościół pw. NMP Królowej Różańca)

21 grudnia (sobota), godz. 19 - Koszalin (katedra)


Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 oparty jest na metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej "Sacramentum caritatis". Program zachęca, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii w jej trzech tajemnicach: wyznawanej, celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa. Pierwszy rok trzyletniego programu duszpasterskiego realizowany będzie pod hasłem "Wielka tajemnica wiary". Hasło drugiego roku pracy brzmieć będzie "Zgromadzeni na świętej wieczerzy", a trzeciego roku – "Posłani w pokoju Chrystusa".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama