Nowy numer 15/2021 Archiwum

W marcu i w kwietniu odbędą się pogrzeby dzieci utraconych

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się 25 i 27 marca oraz 17 kwietnia w różnych miejscowościach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Planowane są także rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka.

Podczas pogrzebów w zbiorowych mogiłach pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia w ostatnim półroczu.

Dzieje się tak, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku indywidualnego (najczęściej w wyniku problemów proceduralnych, szoku, braku świadomości swoich praw, trudności finansowych). Wtedy obowiązek organizacji pogrzebu spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta pochówki te odbywają się dwa razy do roku i są finansowane ze środków publicznych.

W Koszalinie 21. pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 27 marca. Pochowanych zostanie 48 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Dotychczas pochowano tu już prochy 3564 dzieci utraconych.

Również 27 marca w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 44 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12 w kościele Mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na nowym cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się 12 pochówków, podczas których w sumie pogrzebano 683 dzieci.

6. zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu 25 marca w obchodzony w Kościele katolickim Dzień Świętości Życia. Msza św. rozpocznie się o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie, ok. 15.15, odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 207 dzieci.

W Szczecinku 12. pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 17 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12 w kościele Mariackim. Następnie, o godz. 13, rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 228 dzieci.

W Pile 12. pogrzeb dzieci utraconych odbył się 20 marca. Tym razem pochowanych zostało 11 dzieci. Do tej pory w Pile pochowano ciała 186 dzieci utraconych.

Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa czy zabójstwa), w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu k. Piły przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej od 19 do 21 listopada odbędą się rekolekcje. W programie: konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa, indywidualne rozmowy z księżmi i terapeutami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama