Nowy numer 29/2021 Archiwum

Ruszają letnie festiwale muzyczne w pomorskich kościołach

Koszalin, Słupsk, Kołobrzeg, Ustka - to tylko niektóre miejscowości, w których będzie można posłuchać muzyki z wysokiej półki wykonywanej w scenerii m.in. pięknych gotyckich świątyń.

Najstarszym i najbardziej znanym tego typu wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Organowy. W tym roku odbędzie się on już po raz 55.

Mimo swojej nazwy, prezentowane są na nim dzieła wykonywane nie tylko na organach. Także i tym razem podczas koncertów usłyszeć będzie można utwory chóralne, arie operowe, czy dzieła orkiestrowe.

W poniedziałek 28 czerwca odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Bogdan Narloch oraz dyrektor Filharmonii Koszalińskiej Robert Wasilewski, który zwrócił uwagę m.in. na to, że ceny biletów na wydarzenia festiwalowe zostały obniżone mimo ograniczeń co do ilości uczestników wciąż obowiązujących w związku z pandemią.

Ruszają letnie festiwale muzyczne w pomorskich kościołach   Robert Wasilewski i Bogdan Narloch podczas konferencji prasowej w Koszalinie przy katedrze. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Prof. Bogdan Narloch zwrócił uwagę na kilka zaplanowanych koncertów, w których wystąpią choćby znakomity skrzypek Tomasz Tomaszewski - pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, czy Jennifer Pasqual - artystka amerykańska, którą można usłyszeć także w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

Koncerty festiwalowe odbywają się w każdy piątek lipca i sierpnia o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze, a także według przygotowanego harmonogramu w innych miejscowościach Pomorza Środkowego. Pierwszy koncert już 2 lipca. Szczegółowy program na stronie internetowej Filharmonii Koszalińskiej. Bilety są do nabycia w kasie Filharmonii Koszalińskiej oraz bezpośrednio przed koncertem.

Od kilku lat Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się w Ustce. Koncerty mają miejsce w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w centrum kurortu.

Ruszają letnie festiwale muzyczne w pomorskich kościołach   Zbigniew Gach - pomysłodawca i dyrektor usteckiego festiwalu przy organach w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Koncerty odbywają się we wtorki lipca i sierpnia, zawsze o godz. 19.00. Wstęp na nie jest bezpłatny. Pierwszy koncert zaplanowano na 29 czerwca.

Pobierz program koncertów.

Po raz 21. odbędzie się także festiwal "Muzyka w Katedrze" w Kołobrzegu.

Ruszają letnie festiwale muzyczne w pomorskich kościołach   Jeden z koncertów w ramach festiwalu "Muzyka w Katedrze" w bazylice kołobrzeskiej. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Koncerty w ramach tego wydarzenia odbywają się w tamtejszej bazylice w czwartki lipca i sierpnia o godz. 20.30. Wstęp na te wydarzenia jest biletowany. Wejściówki można nabyć w kasie Regionalnego Centrum Kultury oraz bezpośrednio przed koncertem.

Pobierz program koncertów.

W słupskim kościele Mariackim w lipcu i w sierpniu odbywa się także 38. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Tamtejsze organy są największym instrumentem tego rodzaju w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Ruszają letnie festiwale muzyczne w pomorskich kościołach   Wieża kościoła Mariackiego w Słupsku. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Koncerty odbywają się w czwartki o godz. 19.15. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Pobierz program koncertów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama