Nowy Numer 41/2021 Archiwum

W październiku kolejne pogrzeby dzieci utraconych

Odbędą się one w Szczecinku, Wałczu, Koszalinie, Słupsku i Pile. Dzieci zostaną pochowane z zbiorowych mogiłach specjalnie przygotowanych na poszczególnych cmentarzach.

W Szczecinku trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 9 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o 12.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie, o 13.00 uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 247 dzieci. Rocznie w szpitalu w Szczecinku dochodzi do ok. 150 poronień.

W Wałczu siódmy zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października, w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msza św. o 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie, ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. gen. Andersa). Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 233 dzieci.

W Koszalinie dwudziesty drugi pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (obok katedry), a uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym rozpoczną się o 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 roku. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3612 dzieci.

Również 16 października w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii, ok. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na nowym cmentarzu przy grobowcu dzieci utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się trzynaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 727 dzieci.

W Pile trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Msza św. o 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu dzieci utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ich 197. W pilskim szpitalu odnotowuje się ok. 190 poronień rocznie.

W listopadzie odbędą się także rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka (nie tylko zmarłego przed urodzeniem).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama