Nowy numer 20/2022 Archiwum

Nie musimy się biernie przyglądać

Rozpoczęła się Wielka Nowenna przed 430. rocznicą urodzin św. Andrzeja Boboli. Podjęły ją niektóre parafie naszej diecezji.

Przypadająca 30 listopada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja Boboli stała się okazją do wzmożonej modlitwy za ojczyznę. W obliczu trudnej sytuacji na wschodniej granicy kraju, podjęły ją różne parafie w Polsce, także w naszej diecezji, rozpoczynając 22 listopada codzienną nowennę do głównego patrona Polski. W niektórych parafiach rozpoczęto odprawianie regularnych Mszy św. w intencji ojczyzny.

W Wielką Nowennę do św. Andrzeja Boboli włączyła się m.in. parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Miastku.

– To jest metoda, którą warto podjąć, kiedy chcemy zjednoczyć się w modlitwie w jednym ważnym celu – powiedział wikariusz ks. Dariusz Turowski. – Z powodu tego kryzysu jest wiele nieporozumień. Potrzebujemy więc zrozumieć, jak w tej sytuacji się zachować, jak rozeznać, które działania są dobre, a które nie.

Jak dodaje kapłan, to także pomoc dla samych parafian, którzy wyrażają obawy związane z niebezpieczną dla wszystkich stron konfliktu sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. – Zauważamy lęk w ludziach, a włączenie się w nowennę daje im poczucie, że wspólnie coś wartościowego można zrobić – powiedział. – Nie musimy się biernie przyglądać, lecz jako wspólnota ducha włączamy się w dzieło duchowe.

Ponadto w odpowiedzi na Apel Konferencji Episkopatu Polski w niedzielę odbyła się w wielu parafiach diecezji kwesta do puszek na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce. W niektórych parafiach zbiórka ta odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Wielką Nowennę do świętego Andrzeja Boboli w intencji ojczyzny zainicjowali Wojownicy Maryi oraz ich opiekun duchowy – ks. Dominik Chmielewski SDB.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama