Tradi-rekolekcje

Karolina Pawłowska

publikacja 30.09.2012 15:16

Po raz drugi w Śmiechowie odbyły się rekolekcje dla wiernych przywiązanych do przedsoborowej liturgii.

Tradi-rekolekcje Najważniejszy punkt rekolekcji – Msza św. Karolina Pawłowska/GN

Przez trzy dni zwolennicy Mszy św. celebrowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego słuchali konferencje, uczestniczyli w warsztatach dla ministrantów i uczyli się śpiewu. – Ubiegłoroczne, zorganizowane po raz pierwszy rekolekcje, potwierdziły, że jest w diecezji mała, ale powoli rozrastająca się grupa, która chce poznawać Mszę Trydencką, zależy jej na poznaniu i pełnym uczestnictwie w tej liturgii – wyjaśnia Rafał Semołonik, współorganizator rekolekcji.

Konferencje i warsztaty dla ministrantów prowadził krakowski duszpasterz ks. Wojciech Grygiel z Kapłańskiego Bractwa św. Piotra, powołanego w 1988 r. przez Jana Pawła II z misją dla wiernych, którzy chcą uczestniczyć we Mszach św. odprawianych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. – To Msza św., która była celebrowana w naszych kościołach przez wieki. Wejście w tę liturgię jest nawiązaniem kontaktu z historią, tradycją, dziedzictwem, tym, co kształtowało wiarę naszych przodków. Ten element ciągłości historycznej decyduje też o naszej tożsamości, z tego czerpiemy – ks. Grygiel tłumaczy dlaczego warto poznawać przedsoborową liturgię.

Środowisko koszalińskich tradycjonalistów liczy ok. 50 osób. Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiane są w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca (przy katedrze) w pierwszą niedzielę miesiąca oraz we wtorki w kaplicy diecezjalnej Caritas. Biorą w nich udział mieszkańcy całej diecezji.