Boskie malowanki

Justyna Tylman

publikacja 25.10.2012 13:24

- Modlitwa jest najważniejszym narzędziem, jakiego używamy pisząc ikonę. Bez niej będzie to tylko "pusty" obraz - wyjaśnia Grzegorz Prokopiuk, prowadzący zajęcia.

Przez ponad tydzień 12 uczestników będzie zgłębiało tajniki pisania ikon Przez ponad tydzień 12 uczestników będzie zgłębiało tajniki pisania ikon
Justyna Tylman/GN

I Słupskie Warsztaty Pisania Ikon to inicjatywa fundacji „Przyjaciele życia” w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej. Próbę napisania ikon podjęło 12 chętnych, nie tylko ze Słupska.

Warsztaty prowadzi Grzegorz Prokopiuki, absolwent Teologii Prawosławnej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który od pięciu lat zajmuje się ikonografią prawosławną. Zajęcia potrwają do 31 października w sali Zespołu Szkół Katolickich przy parafii św. Maksymiliana Kolbego.

Uczestnicy zmierzyli się z ikoną „Anioła” Andrzeja Rublowa, na której wzorowali się, poznając technikę oraz technologię tradycyjnego, kanonicznego wykonania obrazu.Wszelkie niezbędne do pracy materiały zapewnił prowadzący, co ma dodatkowo zmotywować uczestników do kontynuowania pisania ikon, nawet po zakończeniu kursu.

Pokolorowane ikony zostaną poświęcone w kościele św. Maksymilian Kolbego.Zainteresowani tematyką mogą zapisać się na kolejną edycję warsztatów, którą zaplanowano na grudzień.

Więcej w papierowym wydaniu Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego.

TAGI: