Taki mały... może świętym być!

Karolina Pawłowska/GN

publikacja 26.10.2012 23:31

Prawdziwa plejada świętych zabłysła w auli Szkół Salezjańskich w Pile.

Taki mały... może świętym być! Pilski konkurs to propozycja radosnego obchodzenia uroczystości Wszystkich Świętych Karolina Pawłowska/GN

Byli św. Franciszek, bł. Matka Teresa z Kaluty, św. Jan Bosko wraz ze św. Dominikiem Savio i wiele innych wyniesionych na ołtarze. Opowiadali o nich uczniowie pilskich podstawówek, którzy wzięli udział w trzeciej edycji „Plejady Świętych”.

Ta zabawa to nie tylko konkurs na najciekawsze przebranie, ale także zaproszenie do poznawania świętych. Żeby zaprezentować się w konkursie, trzeba wykazać się także sporą wiedzą o wybranej przez siebie postaci. – Chodzi o to, by pokazywać dobre wzorce, które dzieci mogą naśladować w drodze do świętości – mówi s. Elżbieta Młynarczyk, inicjatorka pilskiego konkursu. Ideę takiej zabawy przed uroczystością Wszystkich Świętych salezjanka przywiozła ze Śląska, gdzie wcześniej pracowała. Pomysł spodobał się dzieciom i opiekunom, co potwierdza wzrastająca z każdym rokiem liczba uczestników zabawy.

– To także świetna alternatywa dla modnych teraz zabaw halloweenowych. Propaguje radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych i podkreśla, że obchodzimy święto zbawionych, a nie potępionych – zauważa ks. Jerzy Worek, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Pile i dyrektor gościnnej szkoły salezjańskiej, w której zaprezentowali się mali kandydaci do świętości.

Serca jury podbili Krzysio Piłat jako św. Franciszek i Martyna Parecka, która wcieliła się w patronkę swojej szkoły - św. Jadwigę. Jednak nikt nie odszedł z pustymi rękoma. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i upominkami.