Bobolickie spotkania nie tylko ze sztuką

Karolina Pawłowska

publikacja 15.11.2012 12:30

W Bobolicach gimnazjaliści i niepełnosprawni uczą się nie tylko wyrobu ceramiki, ale także odkrywają swoje światy: ludzi sprawnych i niepełnosprawnych.

Bobolickie spotkania nie tylko ze sztuką

Od października w Środowiskowym Domu Samopomocy „Odnowa” w Bobolicach realizowany jest projekt „Spotkania ze sztuką”. – Chodziło o zaproponowanie młodzieży czegoś ciekawego w ramach zajęć ze sztuki, a zarazem doprowadzenia do zetknięcia dwóch światów: ludzi sprawnych i niepełnosprawnych – wyjaśnia Anna Kuropatnicka, wicedyrektor gimnazjum im. Agaty Mróz-Olszewskiej, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

W ramach projektu uczniowie trzecich klas co dwa tygodnie przychodzą na zajęcia do pracowni ceramicznej ŚDS, gdzie uczą się pracy z gliną, poznają tajniki wyrobu przedmiotów użytkowych i ozdób, a także okrywają swoje talenty. Raz w miesiącu razem z podopiecznymi „Odnowy” biorą również udział w koncertach.

Pomysł na wspólne zajęcia spodobał się koordynator ŚDS Emilii Walter. – Młodzież jest rozbrykana, ma różne pomysły, ale jest też wrażliwa. To najlepsza grupa ludzi, z którymi można współpracować. Jeśli teraz oswoją się z niepełnosprawnością nie wyrosną na nietolerancyjnych dorosłych. Jeśli będą tolerancyjnymi dorosłymi, ich dzieci też będą pozbawione uprzedzeń i stereotypów – mówi o zaletach projektu terapeutka.