Inauguracja Wieczystej Adoracji w Złocieńcu

Karolina Pawłowska

publikacja 26.11.2012 19:39

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w złocienieckim kościele pw. Wniebowzięcia NMP zainaugurowano Wieczystą Adorację. W tę niedzielę można było także dowiedzieć się, jak wygląda praca w Kościele w Tanzanii.

Inauguracja Wieczystej Adoracji w Złocieńcu Wieczystą Adorację w Złocieńcu zainaugurował ks. Andrzej Duda CR, misjonarz z Tanzanii Karolina Pawłowska/GN

Podczas uroczystej sumy poświęcony został boczny ołtarz z odnowionym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Tu stworzono kaplicę adoracji, w której można codziennie trwać na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

Na razie od godz. 15 do 18. – Na początku chciałem, żeby adoracja trwała od samego rana. Z okna widzę nierzadko, jak ludzie idący do pracy zaglądają na chwilę choć do kościoła, ale nie byłoby dobrze, gdyby ludzi trzeba było niejako przymuszać do trwania przy Jezusie. Zaczynamy więc ostrożnie. Przyjrzymy się, jak będzie z odpowiedzią mieszkańców Złocieńca na to zaproszenie. Jeśli będzie tylko sygnał, że chcą, że potrzebują – adoracja będzie trwała od rana – wyjaśnia ks. Wiesław Hnatejko CR, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której posługują księża zmartwychwstańcy.

Jak zapewnia duszpasterz grupy i wspólnoty parafialne zadbają o to, żeby Pan Jezus w kaplicy nigdy nie był sam. – Wiem, że grupy się mobilizują i wyznaczają sobie półgodzinne dyżury, żeby trwać na straży Najświętszego Sakramentu. To także piękny znak bycia wspólnotą – dodaje ks. Hantejko.  

Odnowiony obraz i kaplicę poświęcił ks. Andrzej Duda CR, goszczący w Złocieńcu podczas urlopu w Polsce. Misjonarz, który od 10 lat posługuje w Tanzanii, podczas Mszy św. i popołudniowego spotkania opowiadał o Kościele katolickim na Czarnym Lądzie.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów barwnych opowieści misjonarza ze zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. 

 

Kościół w Afryce jest niezwykle dynamiczny i młody, choć ludzie żyją w skrajnie trudnych warunkach. 

 

Misjonarz o Kościele w Tanzanii cz. 1
ks. Andrzej Duda CR
Karolina Pawłowska/GN

 

Nie ma tam problemu ateizmu, choć plemienne wierzenia i zabobony prowadzą nawet do morderstw. 

Misjonarz o Kościele w Tanzanii cz. 2
ks. Andrzej Duda CR
Karolina Pawłowska/GN

Kościół uwalnia mieszkańców Afryki od lęku, ale także pomaga materialnie, przede wszystkim w edukacji dzieci. Misjonarz przypominał, że świadczenie tej pomocy jest możliwe dzięki otrzymywanemu także z Polski wsparciu. Przede wszystkim modlitewnemu, ale także w postaci środków materialnych. 

Misjonarz o Kościele w Tanzanii cz. 3
ks. Andrzej Duda CR
Karolina Pawłowska/GN

 

Ks. Duda prosił, by trwając w nowo poświęconej kaplicy Wieczystej Adoracji przed Najświętszym Sakramentem, pamiętać o Kościele w Tanzanii, jego wiernych oraz posługujących tam misjonarzach i modlitwą wspierać ich pracę. Na koniec zaprosił do wspólnego odmówienia Modlitwy Pańskiej. 

Modlitwa Ojcze nasz w języku suahili
ks. Andrzej Duda CR
Karolina Pawłowska/GN