Pusta choinka 2012

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 15.12.2012 22:14

W koszalińskiej galerii "Atrium" w sobotę 15 grudnia odbyła się już druga edycja akcji "Pusta choinka". Dzięki niej w Wigilię 210 dzieci otrzyma paczki. W Pile w galerii "Kasztanowa" akcję zorganizowano po raz pierwszy. Udało się znaleźć darczyńców dla 152 dzieci.

Pusta choinka 2012 Dzięki akcji wiele dzieci otrzyma naprawdę podstawowe rzeczy potrzebne do przetrwania zimy. ks. Wojciech Parfianowicz/GN

- Młodzież z naszej świetlicy przygotowała najpierw ozdoby, na których wypisane są imiona dzieci, ich wiek i rzeczy, których potrzebują. Dzieci wytypowali pedagodzy szkolni z podstawówek. Akcja polega na tym, że każdy może podejść do choinki, zdjąć ozdobę, kupić potrzebną rzecz, przynieść nam paczkę, a do domu zabrać tę ozdobę i powiesić ją na swojej choince. Prezenty rozniosą harcerze w dzień Wigilii - tłumaczy Agnieszka Kukiełka z Caritas diecezjalnej, koordynatorka projektów.

Wspólna akcja Caritas i Radia Koszalin trwała od 13.00 do 21.00. W tym czasie scenę ustawioną na I piętrze galerii "Atrium" odwiedziło wiele osobistości życia publicznego. Do akcji włączyło się m.in. wielu koszalińskich samorządowców. Był także bp Edward Dajczak, który przygotuje paczkę dla wylosowanego przez siebie dziecka.

- Chcemy zadbać nie tyle o to, żeby dzieci miały zabawki, ile o to, żeby mogły przetrwać zimę. Takie dziecko, jeśli ubierze normalne spodnie, buty czy skafanderek, który dostanie, bo tego typu prośby są na "Pustą choinkę", inaczej będzie funkcjonowało w swoim środowisku. Będzie normalnie ubrane, a nie w jakieś stare rzeczy i to mu da poczucie, że nie jest byle kim - tłumaczy ks. Adam Wakulicz, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Przez cały czas trwania akcji po galerii "kursowali" wolontariusze, którzy zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Do wolontariatu włączyli się harcerze z ZHR, szkolne koła caritas, kibice Gwardii, przedstawiciele firmy Schenker oraz koszalińscy "Nonkonformiści" - w sumie ponad 250 osób.

Na scenie śpiewała Diecezjalna Diakonia Muzyczna "Redenti" pod kierunkiem ks. Arkadiusza Oslisloka. Były też występy baletowe i wokalne dzieci ze szkół podstawowych. Rycerze Kolumba przygotowali przedstawienie, a na koniec zaprezentowali się klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z koszalińskiej galerii "Atrium".

Pusta Choinka Koszalin 2012
Występ Diakonii Muzycznej "Redenti"
ks. Wojciech Parfianowicz/GN

W Pile w galerii "Kasztanowa" akcję zorganizowało Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas pod dyrekcją ks. Leonarda Zycha. 

- Pomimo wielu obaw o darczyńców, na choince zawisły 152 bombki z prośbami dzieci z pilskich szkół i ze szkoły w Szydłowie. I po raz kolejny ludzie nie zawiedli. Tak naprawdę stał się cud. Znalazło się 152 darczyńców, którzy kupili prezenty dla dzieci. O godzinie 20.52 wszystkie marzenia z naszej listy zostały spełnione - relacjonuje Magdalena Dach.

- Bohaterami dnia byli ludzie, którzy bez zbędnych słów podchodzili do choinki, ściągali bombkę i za chwilę wracali z prezentem dla dziecka. I to tak naprawdę było niesamowite; że w dzisiejszym świecie zabiegania, egoizmu, braku wiary w drugiego człowieka, znalazło się wiele osób, dla których był to prosty gest serca - dodaje.

W akcję, tak jak w Koszalinie, włączyli się też lokalni samorządowcy i media. Przez cały czas na scenie przy choince miały miejsce różnego rodzaju występy artystyczne. Nie zabrakło też wolontariuszy, którzy zachęcali kupujących w galerii do włączenia się w akcję charytatywną.

Podobną akcję, choć na mniejszą skalę zorganizowano też w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 1 w Szczecinku.