Młodzi specjaliści od Jozuego

Karolina Pawłowska

publikacja 16.12.2012 00:25

Ponad 30 ministrantów młodszych z całej diecezji zmierzyło się w zorganizowanym po raz pierwszy konkursie biblijnym. Nie zabrakło ani imponującej wiedzy, ani konkursowych emocji.

Młodzi specjaliści od Jozuego W konkursie wzięli udział najmłodsi reprezentanci liturgicznej służby ołtarza z 11 parafii Karolina Pawłowska/GN

Ministranci w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV-VI musieli wykazać się znajomością Księgi Jozuego.

Ks. dr Tomasz Tomaszewski, autor pytań i przewodniczący komisji konkursowej, przyznaje, że poziom ministranckich zmagań był zadowalający. - Księga Jozuego nie jest łatwym materiałem, dlatego ułożenie pytań nie było łatwe, zwłaszcza dla najmłodszych. Jednak okazuje się, że były chyba zbyt łatwe, skoro tak dobrze sobie z nimi poradzili. To, co chłopcy pokazali w dogrywce, świadczy o tym, że nie była to pobieżna lektura, tylko porządna praca z tekstem - mówi biblista.

W obydwu grupach pytania testowe nie przyniosły decydującego rozstrzygnięcia. W kategorii najmłodszych ministrantów trzech zawodników osiągnęło jednakową liczbę punktów. Po emocjonującej dogrywce najlepszym okazał się Mikołaj Małocha, reprezentant katedry, zaś Paweł Kurowski (katedra) i Maciej Krupiński (Białogard, par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa) uplasowali się ex aequo na drugim miejscu.

Dogrywka potrzebna była także wśród starszych zawodników. Tu najlepszy był  Piotr Adamski z pilskiej parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. O kolejne miejsca walczyło czterech zawodników. Po serii pytań dodatkowych drugie miejsce zajął Jakub Dąbrowski z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku, a trzecie Michał Wróblewski, ministrant ze Sławoborza.

Na zwycięzców czekały nie lada nagrody, które dla młodych ministrantów-biblistów ufundował bp Edward Dajczak.

- Im wcześniej pokaże się młodym ludziom, że Pismo Święte nie parzy, tym lepiej. Nie będą się bać sięgać po teksty biblijne także w starszym wieku, będą razem z nim dorastać - mówi o idei przygotowywania konkursu dla najmłodszych ministrantów ks. Mariusz Ambroziewicz, organizator I Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów Młodszych.

Przypomnijmy, że  w ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego nasza diecezjalna drużyna złożona z ministrantów parafii katedralnej i reprezentanta świdwińskiej parafii pw. św. Michała Archanioła zajęła II miejsce. - Jestem pewien, że dzisiejsi uczestnicy konkursu to także zalążek drużyny, która będzie mogła rywalizować z najlepszymi ministranckimi znawcami Pisma Świętego z całej Polski - dodaje ks. Ambroziewicz.