Ekumenicznie w Darłowie

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 26.01.2013 00:24

Także w tym roku gospodarzami ostatniego spotkania ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej diecezji byli ojcowie franciszkanie.

Ekumenicznie w Darłowie Modlitwa ekumeniczna w kościele pw. MB Częstochowskiej w Darłowie ks. Wojciech Parfianowicz/GN

Nabożeństwu w darłowskim kościele pw. MB Częstochowskiej przewodniczył bp Paweł Cieślik. Obecnych było czterech duchownych z różnych wspólnot chrześcijańskich: ks. Mariusz Synak i ks. Mikołaj Lewczuk z Kościoła prawosławnego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko - metodystycznego i ks. Dominik Gzieło ze wspólnoty Kościoła polsko-katolickiego. 

Przybyli też inni księża z Darłowa i okolic, a także przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego z Koszalina. W nabożeństwie wzięło też udział kilkudziesięciu wiernych z różnych Kościołów.

Homilię wygłosił ks. prof. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu. Nawiązał w niej do sytuacji chrześcijan w Indiach, którzy przygotowali materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność. Mówił o podziale kastowym, który choć zniesiony przez konstytucję Indii, w rzeczywistości jest nadal widoczny. Przedstawiciele najniższej kasty Dalitów, których jest ok. 160 milionów, borykają się z problemem wykluczenia.

- Ci ludzie coraz częściej szukają ratunku u Chrystusa, w Jego Kościele. Wiedzą bowiem, że i do nich odnoszą się słowa Magnificat (odczytane w czasie nabożeństwa) o tym, że Bóg ujmuje się za ubogimi i wykluczonymi - mówił ks. Bujak.

Członkom kast wyższych nie podoba się przechodzenie Dalitów na chrześcijaństwo, dlatego często zdarzają się ich prześladowania. Ks. Janusz Bujak przypomniał pogromy w stanie Orissa z roku 2008, które pochłonęły wiele ofiar. Ponad milion ludzi musiało w ich wyniku opuścić swoje domy zostając bez niczego. Po prostu ci, którzy chcą zatrzymać swoje przywileje - mówił ks. profesor w homilii - nie mogą zgodzić się na filozofię Chrystusa, który przychodzi do pogardzanych.

- Chrześcijanie w Indiach mówią o Dalitach, ale wiemy, że pod każdą szerokością geograficzną są różne kategorie ludzi wykluczonych i prześladowanych. Dzisiaj taką grupą w Europie i na świecie są np. dzieci zagrożone aborcją - mówił ks. Bujak. - Warto podkreślić, że chrześcijanie występują tutaj wspólnie mówiąc jednym głosem w obronie życia nienarodzonych, Dalitów współczesnej kultury - zaznaczył

Są zatem sprawy, w których jako chrześcijanie jesteśmy zgodni. Brakuje jednak wciąż pełnej jedności naszych Kościołów. - Może niekiedy tracimy nadzieję, że taka jedność nastąpi. Potrzebujemy umocnienia naszej wiary, że modlitwa Jezusa w wieczerniku: "Ojcze, aby byli jedno", kiedyś na pewno się spełni.  On może zgromadzić w jedno to, co zostało rozproszone - zakończył ks. profesor.

Podczas nabożeństwa słowa modlitwy wypowiedzieli też duchowni pozostałych wspólnot chrześcijańskich.