Przegląd kolęd w Koczale

Sylwia Wysocka

publikacja 31.01.2013 00:27

W Gminnym Ośrodku Kultury, pod koniec stycznia, odbył się XIV Przegląd Form Kolędniczych Powiatu Człuchowskiego - Koczała 2013.

Przegląd kolęd w Koczale Jury koczalskiego przeglądu w czasie pracy Sylwia Wysocka

Nagrodą główną były statuetki złotego, srebrnego, brązowego i perłowego Anioła. Wszyscy uczestnicy otrzymali dodatkowo ręcznie malowane aniołki oraz słodki poczęstunek.

W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło 123 uczestników, którzy prezentowali się w dwóch kategoriach: wokalnej - kolędy oraz teatralnej - jasełka.

Zadanie pięcioosobowego jury pod przewodnictwem ks. Józefa Oleskiego, proboszcza koczalskiej parafii pw. Narodzenia NMP, nie było łatwe, bo poziom poszczególnych prezentacji był bardzo wyrównany.

Statuetki złotego Anioła w kategorii teatralnej zdobyły ex aequo dwa zespoły: „Gwiazdeczki” ze Szkoły Podstawowej w Sąpolnie przedstawieniem "Zanim Przyjdzie Bóg" oraz zespół teatralny "Boruta" z Gminnego Ośrodka Kultury w Koczale za spektakl pod tytułem: ”Nawrócenie Rokity” .

Zespół z Sąpolna przygotowany przez Annę Majer i Małgorzatę Modrzejewską urzekł Jury nie tylko poziomem wokalnym, ale także kostiumami. Zespół „Boruta” pod kierunkiem Jolanty Sylwii Wysockiej ujął niekonwencjonalnym podejściem do tematu czyli przeniesieniem jasełek do klimatu współczesnej Polski oraz profesjonalizmem gry aktorskiej wykonawców.

Statuetki srebrnego Anioła w tej samej kategorii, także ex aequo, zdobyły dwa zespoły teatralne z Przedszkola Publicznego w Koczale: zespół „Jeżyki” przygotowany przez Alicję Hop, oraz zespół „Kubusie” przygotowany przez Alicję Kapiszka. Trzecie miejsce i statuetkę brązowego Anioła otrzymał zespół Domu Pomocy Społecznej w Czarnem przygotowany przez Sylwię Zych i Małgorzatę Wiśniewską.

W kategorii wokalnej pierwsze miejsce zdobyła schola parafii pw. Narodzenia NMP w Koczale za prezentację kolęd w rytmie reggae. Grupę prowadzi ks. Sebastian Maciuszko. Drugie miejsce zajął zespół wokalno-instrumentalny „Fortissimo” przygotowany przez Justynę Depka-Prądzyńską i Renatę Szczepańską. Trzeciego miejsca w tej kategorii nie przyznano, ale Jury postanowiło wyróżnić i wręczyć statuetki perłowych Aniołów wokaliście Tomaszowi Zglinickiemu i zespołowi „Tygryski” z grupy przedszkolnej z Sąpolna.

Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki pomocy licznych sponsorów: ks. proboszcza Józefa Oleskiego, firmy "Poldanor" S.A. i "Poltarex" z Bielska Pomorskiego, Nadleśnictwa Niedźwiady, Banku Spółdzielczego z Człuchowa oraz Haliny Białek i Wioletty Moga.