SzOPIK uczy nie tylko teatru

Karolina Pawłowska

publikacja 29.03.2013 01:50

Sami dobierają sobie repertuar, sami reżyserują i – oczywiście – sami występują na scenie. Ale Szkolny Otwarty Przegląd Inscenizacji Klasowych uczy nie tylko samodzielności.

SzOPIK uczy nie tylko teatru Dorośli mogą pomagać, ale tylko w przygotowaniu kostiumów i scenografii. Resztę młodzi miłośnicy teatru robią sami Archiwum SP 10 w Koszalinie

Taką zabawę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowała dla uczniów Szkoła Podstawowa nr 10 w Koszalinie. Teatralne zmagania zorganizowano w placówce po raz 13.

– Przegląd ma przede wszystkim inspirować uczniów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym klasy i szkoły, budzić zainteresowania teatrem, rozwijać zdolności artystyczne i kreacyjne – wyjaśnia Renata Roman, jedna z organizatorek przeglądu. Organizatorom zależy także, aby młodzież uczyła się otwartości i umiejętności współpracy w zespole.

W tegorocznym przeglądzie młodsi uczniowie wzięli na warsztat doskonale znane im bajki o Brzydkim Kaczątku czy Szewczyku Dratewce. Jedna z klas zaprezentowała wiersz w języku migowym. Starsi – przygotowując swoje inscenizacje – sięgali do podglądanych na co dzień sytuacji w życiu szkoły. Stąd nie dziwiły tytuły uczniowskich propozycji, jak „Koszmarna klasa” czy „Atlas uczniów”.

Bo szykując miniprzedstawienie na przegląd, uczniowie muszą wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Sami dobierają sobie repertuar i sami reżyserują. Pomoc rodzicielska dozwolona jest jedynie w przygotowywaniu scenografii i kostiumów.

Główną nagrodą SzOPIK-a jest Złota Maska. W tym roku wywalczyła ją klasa IIa za przedstawienie „Szewczyk Dratewka”. Swoją inscenizację zaprezentują jeszcze w rejonowym konkursie amatorskich zespołów teatralnych. Podczas przeglądu przyznane zostały dodatkowe wyróżnienia za najciekawszy plakat i kostium oraz dla najlepszego aktora tegorocznej imprezy.