Kołobrzeski szpital ma kaplicę

Karolina Pawłowska

publikacja 12.04.2013 21:25

Zakończył się remont kaplicy w kołobrzeskim szpitalu. Dziś nowe pomieszczenie poświęcił bp Krzysztof Zadarko.

Kołobrzeski szpital ma kaplicę Prezydent Kołobrzegu sprezentował ojcom franciszkanom do nowej kaplicy sygnaturkę Karolina Pawłowska/GN

Dotychczas w kaplicę na nabożeństwa zamieniała się sala konferencyjna. Zarówno ojcowie franciszkanie, którzy posługują w szpitalu, jak i dr Halina Olech, p.o. dyrektora szpitala, przyznają, że sprawiało to wiele problemów logistycznych. – To nie było najlepsze rozwiązanie, ale jedyne, na które mogliśmy sobie pozwolić. Zwyczajnie nie było pieniędzy. Cieszę się, że udało się to zmienić – przyznaje dyr. Olech.

Rozmowy o tym, żeby na kaplicę wyodrębnić specjalne pomieszczenie, trwały kilka lat. Jak przyznaje Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu, niejednokrotnie był zawstydzany przez bp. Krzysztofa Zadarkę, że tak duża placówka nie ma godnego miejsca do sprawowania Mszy św.  

W sfinansowaniu budowy kaplicy pomógł samorząd, miejskie spółki oraz sponsorzy.

We wspólnej modlitwie w nowej kaplicy uczestniczyli lekarze, personel, poseł Marek Hok, prezydent Janusz Gromek oraz jego zastępcy, projektant, sponsorzy, ks. kan. Jerzy Chęciński, proboszcz kołobrzeskiej bazyliki, a także ojcowie franciszkanie.

– Wszyscy, którzy dotykają tajemnicy cierpienia człowieka, doskonale wiedzą, jak ważna jest opieka duchowa. Wszyscy, którym powierzony jest pacjent, doskonale wiedzą, że jest granica, za którą kończy się możliwość interwencji medycznej i za tą granicą są tylko pytania o sens życia, cierpienia i o to, co dalej – mówił bp Krzysztof Zadarko. Życzył  korzystającym ze szpitalnej kaplicy, by była miejscem, w którym otrzymuje się odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, z którego wychodzi się umocnionym i bogatszym o nadzieję.

Dyr. Halina Olech chciałaby, żeby kaplica była otwarta dla pacjentów i personelu szpitala przez cały dzień, jednak ze względu na obecność Najświętszego Sakramentu trzeba wypracować jakiś system zabezpieczeń. – Myślę, że w ciągu kilku najbliższych dni uda nam się ten problem przepracować – dodaje.

Pierwsza Msza św. w nowej kaplicy odprawiona zostanie w niedzielę o godz. 7.30, czyli o  zwykłej godzinie sprawowania tu Eucharystii. Posługa duszpasterska odbywa się także w oddziałach szpitalnych we wtorki i czwartki od 14.30 do 17.30, w soboty od 9.30 do 12.30, a także na indywidualną prośbę pacjenta. Pełni ją o. Bartłomiej Markiewicz.