Targ Solny już otwarty

Karolina Pawłowska

publikacja 25.05.2013 01:30

Na kołobrzeskim Skwerze 750-lecia wyrosła średniowieczna osada. W czasie weekendu można tu spotkać kowala, powroźnika, browarnika, garncarzy albo mincerza. Wszystko po to, by „dotknąć historii”.

Targ Solny już otwarty Podczas Targu Solnego można podpatrywać przy pracy średniowiecznych rzemieślników-rekonstruktorów Karolina Pawłowska /GN

Pod takim właśnie hasłem odbywa się tegoroczna, dziewiąta już edycja Hanzeatyckiego Targu Solnego. Festyn jest coroczną imprezą miejską i stanowi jedną z ciekawszych propozycji Dni Miasta Kołobrzeg.

Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest znany społecznik, żeglarz, przewodnik turystyczny Jarosław Jerry Bogusławski.

– Zasada jest taka, że pokazujemy te rzemiosła, które są historycznie i archeologicznie w Kołobrzegu potwierdzone. Był browar, więc będziemy warzyć piwo, była cała dzielnica kowali, więc i kowala przy pracy będzie można oglądać. Będą też śledzie solone specjalną technologią przygotowywane – zaprasza i przypomina o zapisanej przez Galla Anonima „Pieśni wojów Bolesława Krzywoustego pod Kołobrzegiem w 1107 r.:

"Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące,

My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające !

Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,

A nas burza nie odstrasza, ni szum groźny morskiej fali.

Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie,

A my skarby i potwory łowim skryte w oceanie"

Wśród tegorocznych atrakcji są prezentacje średniowiecznych rzemiosł, gier, kuchni oraz zwyczajów dnia codziennego. Wśród wielu stanowisk znajdzie się na przykład miejsce dla zwaryczy, warzących sól z kołobrzeskiej solanki.

Na stoiskach pięknie prezentują się również tradycyjna słowiańska biżuteria czy przybory kuchenne, a wonnym aromatem kuszą ekologiczne produkty i ziołowe specyfiki.

Targ nawiązuje do historii Kołobrzegu w czasach Piastów: Chrobrego i Krzywoustego oraz do lokacji miasta w 1255 r. Na festyn składają się prezentacje historyczne przygotowane przez profesjonalne grupy rekonstrukcyjne, pokazy walk oraz stoisko historyczne przygotowane przez dzieci z  „Klubu Historycznych Detektywów” w Szkole Podstawowej Nr 4 w Kołobrzegu. Młodzi pasjonaci historii pokażą, jak mieli się ziarno na mąkę w ręcznych żarnach, wyrabia kaszę w stępie czy piecze podpłomyki.

Dodatkowym punktem programu imprezy jest stanowisko archeologiczne, na którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił w odkrywaniu i opisywaniu zabytków ukrytych w ziemi.