Koronacja dobrymi uczynkami

Karolina Pawłowska

publikacja 26.05.2013 00:30

Ponad 2 tys. najmłodszych wzięło udział w I Diecezjalnym Dniu Dziecka. W spotkaniu z Matką Bożą Bolesną nie przeszkodziła im nawet brzydka pogoda.

Koronacja dobrymi uczynkami Najmłodsi przywieźli Matce Bożej własnoręcznie wykonane korony, za którymi kryją się ich dobre uczynki i postanowienia Karolina Pawłowska /GN

Niekorzystne warunki atmosferyczne zmusiły jednak organizatorów do przeniesienia spotkania z diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu do pilskiego kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych.

Tu z najmłodszą częścią Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego spotkał się bp Edward Dajczak. Hierarcha przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencjach, z którymi pielgrzymowały dzieci.

– Skrzatusz ma być domem całej diecezji, to musi być wpisane w serca. Dlatego tyle tych pielgrzymek do naszego sanktuarium w tym roku. Kiedy dzisiaj powie się młodym ludziom „Skrzatusz”, nic więcej nie trzeba dodawać. Młodzież wie, że tam się spotykamy. Teraz trzeba to też pokazać dzieciom. A także to, że jesteśmy wspólnotą, niezależnie od tego ile ma się lat – wyjaśnia pomysł na zaproszenie dzieci do diecezjalnego sanktuarium.

Idea pielgrzymki dzieci ma także wymiar eklezjalny. – To świadectwo dla tych najmniejszych, że mają w Kościele swoje miejsce. Dzieciom może czegoś brakować, mogą czegoś nie dostać, ale muszą czuć, że są kochane. O to głównie na dzisiaj chodziło, żeby doświadczyły, że są w kościele oczekiwane z wyciągniętymi ramionami i że to jest ich dom. Jeśli choć troszkę tego doświadczyły, to znaczy, że pielgrzymka spełniła swoje zadanie – dodaje bp Dajczak.

Koronacja dobrymi uczynkami   Dzieciom w spotkaniu z Matką Bożą towarzyszył bp Edward Dajczak Karolina Pawłowska /GN Spotkanie odbywało się pod hasłem „Akcja koronacja”. Dzieci przywiozły ze sobą blisko setkę własnoręcznie wykonanych koron, które ofiarowały Matce Bożej.

– Tak dziękowaliśmy Panu Bogu za korony papieskie, które skrzatuska Pieta otrzymała 25 pięć lat temu. Za tymi papierowymi symbolami kryją się dobre uczynki dzieci: konkretną dobrą inicjatywę, którą dzieci podjęły w swojej   wspólnocie parafialnej – wyjaśnia ks. Marcin Piotrowski, diecezjalny duszpasterz dzieci.

Oprawę muzyczną spotkania przygotowała ekipa Krzysztofa Irisika. Dzieci mogły również obejrzeć spektakl przygotowany przez Teatr „Małe co nieco”.