Kościoły w kratkę

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 16.09.2013 18:56

W Koszalinie w dniach 16-18 września trwa międzynarodowa konferencja naukowa i warsztaty dotyczące zarządzania obiektami zabytkowymi.

Kościoły w kratkę Aula Centrum Edukacyjno - Formacyjniego: Wystąpienie ks. Henryka Romanika, diecezjalnego konserwatora zabytków ks. Wojciech Parfianowicz /GN

Impreza organizowana jest już po raz 14. (w Koszalinie po raz pierwszy). Jej pełna nazwa brzmi: "Polsko - Niemiecka Konferencja i podróż studyjna: Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo Antikon 2013".

Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in.: Mathias Brodkorb - Minister Oświaty, Nauki i Kultury Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Piotr Żuchowski - Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków RP i Marcin Zydorowicz - Wojewoda Zachodniopomorski.

Wśród zaproszonych gości jest wielu specjalistów z dziedziny konserwacji zabytków z Polski i z Niemiec. Oprócz wykładów, w planie konferencji są też wyjazdy w teren. Uczestnicy spotkania zobaczą m.in. kościoły ryglowe w Tychówku, Ostrym Bardzie, czy Sławie oraz zespół pałacowy w Siemczynie.

Świątynie ryglowe są charakterystycznym elementem w krajobrazie Pomorza Zachodniego i stanowią ważny element kultury i historii Kościoła i architektury w tym regionie. Cechą rozpoznawczą tego typu budowli są tzw. ściany szkieletowe, których drewniane belki tworzą charakterystyczną "kratkę".

Jak podaje Waldemar Witek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na terenie diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej zachowało się ok. 100 takich świątyń. Większość z nich pochodzi z XVII i XVIII wieku. Najstarszy tego typu obiekt (1618) znajduje się w Martwi, a najmłodszy (1893) w Białogórzynie.

- Kościoły ryglowe stanowią duży procent obiektów sakralnych na terenie naszej diecezji. Księża proboszczowe stają wobec problemu, jak te kościoły utrzymać, a w niektórych przypadkach chodzi wręcz o ich ratowanie. Jest z tym coraz trudniej, ponieważ parafii często nie stać na kosztowne remonty. Poza tym, żeby taki obiekt dobrze utrzymać, potrzeba też konkretnej wiedzy. Trzeba wiedzieć, jak się z takim kościołem obchodzić, trzeba znać procedury prawne, których jest mnóstwo. Jest oczywiście diecezjalny konserwator zabytków, ale na miejscu są zawsze najpierw sami księża - mówi bp Krzysztof Zadarko, który otworzył konferencję.

- Musimy pamiętać, że kościoły to nie tylko obiekty zabytkowe, ale przede wszystkim miejsca modlitwy, które powinny być godne. Dobrze, że odbywa się taka konferencja, na której mówi się o pewnych działaniach systemowych, które pomagają w naprawdę dobrym zajmowaniu się budowlami sakralnymi - dodaje.

W diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, kilka miesięcy temu ruszył projekt "Kościoły ryglowe diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej". W ramach projektu przewidziano sporządzenie fachowej dokumentacji obiektów ryglowych oraz zorganizowanie spotkań instruktażowych dla księży proboszczów, m.in. na temat pozyskiwania środków na konserwację. Zakończenie projektu przewidziano na grudzień 2013 roku.