Droga do odrodzenia

Justyna Steranka

publikacja 27.10.2013 00:59

W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Zelatorów Żywego Różańca. Na spotkanie przyjechało prawie 100 osób.

Droga do odrodzenia Ks. Andrzej Wachowicz wygłosił prelekcję pt. „Orędzie fatimskie”. Justyna Steranka /GN

- Zelatorzy spotkali się z biskupem, który przekazał im intencje, w jakich róże mają się modlić w parafiach – mówi ks. Andrzej Wachowicz, diecezjalny moderator żywego różańca.

To też dzień skupienia, który w tym roku poświęcony jest orędziu fatimskiego. - To dla uczestników czas, by spotkać się z innymi zelatorami, ale też wzajemnie się umocnić - dodaje.

Krystyna Gołuńska nie ma wątpliwości, że modlitwa różańcowa ją przemienia - Dla mnie ta modlitwa jest żywa. Wiele lat modlę się różańcem i wiem, ze Maryja mnie chroni - mówi. Jak przyznaje, takie dni skupienia pomagają odkrywać piękno tej modlitwy.

- Różaniec nie może stać się rutyną, a to spotkanie pozwala odnowić relacje z Panem Bogiem i świadczyć o Nim potem w swoich środowiskach - przyznaje.

- Nie każdy potrafi wykrzesać tyle czasu i samozaparcia by codziennie się modlić, bo to modlitwa wymagająca, ale nie mam wątpliwości, że warto - przekonuje Dorota Kłos.

Honorata Szewczyk jest we wspólnocie żywego różańca od trzech lat. - Dla mnie ta modlitwa jest jak codzienność, bo za każdym razem przeżywam ją, powierzając Matce Bożej to, przez co aktualnie przechodzę - przyznaje. Jak mówi, to spotkanie dało jej nadzieję. - Tutaj człowiek czuje, że nie jest sam, że jest nas wielu i że wszyscy razem wspólną modlitwą możemy coś zdziałać - wyjaśnia.

- Kryzys Kościoła bierze się z braku kontemplacji Chrystusa, a tej kontemplacji uczył nas bł. Jan Paweł II właśnie przez modlitwę różańcową. Maryja, zachęcając do odmawiania różańca, wzywała do otwartego serca dla Boga. Czynić wszystko, żeby Bóg był przez cały czas obecny – to cudowne zadanie, to wyróżnienie i to właśnie dzieje się dzięki różańcowi, który „oplata” naszą codzienność - mówił do zelatorów bp Edward Dajczak.

Zachęcał też uczestników spotkania, by byli nauczycielami modlitwy różańcowej - Uczcie wasze dzieci i wnuki modlić się na różańcu, powierzając wspólnie Maryi sprawy bliskie ich sercu - mamę, tatę, ich problemy. Ta modlitwa wyda owoce, bo różaniec to droga do odrodzenia. Proszę was też, by przy wszystkich intencjach, które macie, pojawiła się także prośba o ożywienie wiary, nadziei i miłościach w sercach diecezjan - apelował biskup.

Diecezjalny Dzień Skupienia Zelatorów Żywego Różańca odbył się po raz drugi. Do Żywego Różańca w diecezji należy ponad 8 tys. osób.