Nasze nekropolie. Słupsk

Karolina Pawłowska

publikacja 01.11.2013 16:21

Słupski cmentarz śmiało można zaliczyć do jednej z najpiękniejszych nekropolii w kraju. Od 1797 r. znajdują tu miejsce spoczynku kolejne pokolenia mieszkańców miasta.

Nasze nekropolie. Słupsk Słupski cmentarz istnieje od ponad 200 lat Karolina Pawłowska

Na miejsce założenia nowego cmentarza ówczesna parafia St. Marien Gemeinde wybrała wzgórze nazywane „rosyjskim szańcem”.

Warto wspomnieć, że z kwater od strony obecnej ulicy Obrońców Wybrzeża korzystali mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta, a od strony obecnej Kaszubskiej mieścił się cmentarz gminy żydowskiej.

Po tym ostatnim pozostał jedynie zabytkowy dom przedpogrzebowy i wydzielony fragment, na którym znajduje się pamiątkowa tablica.

Nie zachowały się niestety te najstarsze groby na słupskiej nekropolii. Jedną z nielicznych pamiątek po przedwojennych mieszkańcach Słupska jest pomnik z nieistniejącego już grobowca rodziny Kaufamnnów z 1918 r.

Przez dwa kolejne wieki cmentarz przy Kaszubskiej kilkakrotnie powiększano. Obecnie na 23 hektarach znajduje się ok. 40 tys. grobów.

Są tu także zbiorowe mogiły. W jednej z nich spoczywa 22 Polaków z obozu pracy, zamordowanych w przeddzień wyzwolenia Słupska, w innej – ponad półtora tysiąca radzieckich żołnierzy poległych w walkach o ziemię słupską, a w jeszcze innej – belgijscy, francuscy, holenderscy i radzieccy jeńcy wojenni.

O najmłodszych ofiarach wojny przypomina pomnik Matki Polki – wyobrażający klęczącą nad ciałami dzieci zrozpaczoną i bezradną matkę. Poświęcono go ofiarom epidemii tyfusu, jaka rozszalała się w grudniu 1944 r. w jednym z obozów przejściowych zlokalizowanych na terenie miasta.

Do obozów tych zwożono ludność polską, białoruską i rosyjską. W obozie, który organizowano w szkole przy ul. Deotymy osadzono ok. 3 tys. kobiet z dziećmi.

Nie udało się ustalić pełnej liczby ofiar obozu. Imiennie rozpoznano 108 dzieci i dwoje dorosłych, pochowanych z zbiorowych mogiłach.

W sercu cmentarza znajduje się kaplica z czerwonej cegły, zbudowana na planie ośmioboku. Powstała pod koniec XIX w.