Świętych obcowanie

Andrzej Remus/Justyna Steranka

publikacja 01.11.2013 20:35

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem zorganizowano Noc Świętych.

Świętych obcowanie Wierni w Czarnem modlili się przy relikwiach 22 świętych. Andrzej Remus

- Mówimy w wyznaniu wiary o wierze w obcowanie świętych. To sens obchodów tej uroczystości. Wyznajemy w ten sposób wiarę, że mamy kontakt ze świętymi, że oni są pośród nas - mówił do wiernych ks. Dariusz Stachura, wikariusz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Czarnem, który odpowiadał za organizację spotkania.

Świętowanie wigilii Wszystkich Świętych w Czarnem rozpoczęło się od modlitwy różańcowej.

Po niej uczestnicy ruszyli z procesją światła z relikwiami świętych, m.in. bł Jana Pawła II, św. Stanisława biskupa, św. o. Pio, św. Teresy od Jezusa, św. Teresy Benedykty od Krzyża, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, bł. Anieli Salawy, bł. Honorata Koźmińskiego i św. Faustyny. Tę część nazwano „W pielgrzymce za świętymi do źródeł świętości”.

Po procesji rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. - Źródłem świętości jest Bóg, który powiedział, że mamy być święci, bo On jest święty. Dlatego tę część czuwania nazwaliśmy: „Ze świętymi u źródła świętości” - tłumaczył ks. Stachula.

Ostatnim, najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru była Eucharystia - „Źródło świętości”.

- Pomysł na organizację Nocy Świętych zrodził się w Kościele już jakiś czas temu. Cieszę się, że ta inicjatywa jest coraz bardziej popularna. Z jednej strony uświadamia, że każdy jest kandydatem do świętości, a z drugiej, że nie warto się bawić w Halloween, ale starać się zostać świętym - wyjaśnia ks. Stachula. - Uważam, że to piękna forma promowania świętości. Poza tym takie spotkania pokazują, jak bardzo młodzież chce pomagać. To młody Kościół, który patrzy w górę. Oni chcą to robić - dzielić się Panem Bogiem - przyznaje.