Nadciąga orkan!

Justyna Steranka

publikacja 05.12.2013 11:56

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed gwałtownym wiatrem na morzu i lądzie.

Nadciąga orkan! Silny wiatr pojawi się zarówno nad morzem, jak i w głębi lądu Justyna Steranka /GN

Od południa w regionie będzie wiał silny wiatr, który w porywach może osiągnąć 90 km/h. Będzie się wzmagał i wieczorem oraz w nocy z 5 na 6 grudnia będzie wiało z prędkością nawet 110 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie meteorologiczne o silnym sztormie dotyczące zachodniej strefy brzegowej. Ostrzeżenie dotyczy 5 grudnia od 9.00 do 20.00.

W tym czasie wiatr na morzu może osiągnąć w porywach nawet 11 stopni w skali Beauforta. Jego prędkość może sięgać w porywach 125 km/h.

Także jutro meteorolodzy spodziewają się silnego wiatru - do 100 km/h. W nocy z 6 na 7 grudnia będzie już słabł.

W związku z silnym wiatrem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało zalecenia:

  1. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
  2. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
  3. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
  4. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
  5. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  6. Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.
  7. Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność, wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.
  8. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
  9. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
  10. Szukając pomocy, korzystać z telefonu alarmowego: 112.