O trudnych świętach

Justyna Steranka

publikacja 21.12.2013 18:28

Uczniowie Zespołu Szkół w Czarnem przygotowali przedstawienie o trudnych świętach, jakie przeżywali Polacy zesłani na Syberię.

O trudnych świętach Spektakl przygotowali uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum Andrzej Remus

Przedstawienie przygotowano w ramach projektu „Wigilia na Syberii”. Spektakl przedstawiał losy ludzi zesłanych na Syberię. Oparty był na wspomnieniach tych, którzy przeżyli zsyłkę.

- Pomysł na spektakl pojawił się, ponieważ chciałyśmy zrobić coś więcej niż jasełka. Ten projekt łączy w sobie nastrojowość i tematykę bożonarodzeniową z problematyką patriotyczną. Chciałyśmy przypomnieć uczniom o Polakach, którzy tam umarli i nie doczekali powrotu do Ojczyzny. Spektakl miał przekazać prawdę o polskich zesłańcach na Syberię i przybliżyć realia życia na zesłaniu - mówi Barbara Jaworska, nauczycielka j. polskiego w ZS w Czarnem. - Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Myślimy już o kolejnych edycjach, pokazujących polskie wigilie w różnych okolicznościach historycznych.

Przedstawienie obejmowało losy Polaków zesłanych w 1940 r. Oprócz spektaklu, przygotowano też prezentację multimedialną, która przybliżyła widzom historię zsyłek na Syberię. Gimnazjaliści pod opieką nauczycieli przygotowali również oprawę muzyczną.