Czyż Chrystus jest podzielony?

Anna Gliszczyńska

publikacja 20.01.2014 00:30

To pytanie zadawali sobie chrześcijanie różnych obrządków zgromadzeni w kościele pw. św. Rozalii w Szczecinku.

Czyż Chrystus jest podzielony? ks. Arkadiusz Trochanowski, greckokatolicki proboszcz w Wałczu i w Szczecinku Anna Gliszczyńska

Mszy św. w intencji jedności chrześcijan przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Koncelebrował ją ks. dr Arkadiusz Trochanowski, proboszcz parafii greckokatolickiej w Wałczu i Szczecinku. W kościele obecni byli również ks. Leon Karpiuk, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinku, ks. Sebastian Niedźwiedziński, pastor w parafiach ewangelicko - metodystycznych w Koszalinie i Słupsku, ks. prof. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu oraz wierni poszczególnych wyznań. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrrześcijan.

- Chrystus nie jest podzielony, to ludzie się podzielili. Najpierw w XI wieku pokłócili się i rozeszli na dwie strony, potem w XVI wieku poróżnili się teologicznie, w międzyczasie były jeszcze wojny religijne. To największa skaza, której nie da się zmazać ludzką mocą, dlatego wspólnie musimy modlić się do Boga o jedność chrześcijan - powiedział biskup na rozpoczęcie Mszy św.

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw przygotowali chrześcijanie z Kanady. Do doświadczeń swojego współbrata, posługującego w tym kraju wielkich odległości, nawiązał w swojej homilii ks. Arkadiusz Trochanowski. Kanada, to kraj, który na swoją ojczyznę wybrali przedstawiciele wielu Kościołów. Z racji olbrzymich przestrzeni w Kościele greckokatolickim w jednej z prowincji spotykają się i modlą przedstawiciele różnych obrządków wschodnich. - Tego księdza greckokatolickiego traktują jak swojego, bo do swojej parafii mają nieraz 200, albo 300 kilometrów. To przykład prawdziwego ekumenizmu - podkreślał ks. Trochanowski.

Kaznodzieja mocno akcentował, że łączy nas jeden Chrystus i choć różnimy się w obrządkach, powinniśmy czerpać nawzajem z bogactwa naszych charyzmatów. - Dzisiaj jesteśmy w tej parafii, aby pokazać, że powinniśmy odwiedzać się w swoich świątyniach, poznawać się i uczyć wzajemnie - mówił ks. Arkadiusz.

Zwrócił też uwagę, że w jednej ze środowych katechez papież Franciszek powiedział, że ekumenizm, to nie tylko wzajemne poznanie, ale także doświadczenie wymiany darów Ducha Świętego. - Za św. Pawłem możemy dodać, że w chrześcijańskiej wspólnocie rozmaitość darów ma służyć budowaniu jednego Ciała Chrystusa. Powinniśmy zatem zadbać o to, aby wszystkie charyzmaty zostały oddane na służbę jedności - tłumaczył ks. Trochanowski.

Jako kapłan Kościoła wschodniego, na przykładzie Cerkwi greckokatolickiej, pokazał, że tradycje chrześcijańskie - wschodnia i zachodnia - mogą wspaniale się uzupełniać i duchowo ubogacać wszystkich wiernych. - Każda chrześcijańska wspólnota prowadzi swoich wiernych do Boga. Chrześcijanie stają się sobie bliżsi, kiedy koncentrują się na głoszeniu Ewangelii Jezusa Chrystusa - mówił.

Czyż Chrystus jest podzielony?   Bp Krzysztof Zadarko przewodniczy Mszy św. Anna Gliszczyńska Doskonałym, choć bolesnym przykładem jedności, jest szybka i zdecydowana reakcja przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich na podpalenie Cerkwi greckokatolickiej budowanej właśnie w Szczecinku. - 6 stycznia, kiedy grekokatolicy zasiadali właśnie do Wigilii, ktoś bezmyślnie podpalił naszą świątynię - przypomniał ks. Trochanowski. - Budujące były słowa wsparcia i pomoc płynąca od bratnich Kościołów - dodał. Zauważył, że i w tej kwestii należy dołożyć jeszcze wielu starań, aby nie dochodziło do podobnych zdarzeń, które mogły dosięgnąć także każdą inną wspólnotę. Zwrócił się także z prośbą o modlitwę za Cerkiew greckokatolicką na Ukrainie, której władze zagroziły rozwiązaniem, jeżeli nie przestanie podtrzymywać protestujących na Placu Niepodległości w Kijowie.

Na zakończenie chór parafii greckokatolickiej zaśpiewał trzy ukraińskie kolędy. - Wszystkie kolędy są tak samo piękne - podsumował biskup. - Wszystkie mówią o narodzinach naszego Pana - dodał.

Ks. Marek Mackiw, proboszcz parafii pw. św. Rozalii w Szczecinku, podziękował wszystkim za wspólną modlitwę. Takie ekumeniczne spotkanie odbyło się w tej parafii po raz pierwszy.

Wspólna modlitwa bratnich Kościołów, w niedzielny wieczór w Szczecinku, była prawdziwym i widzialnym wyrazem tego, że można nawzajem od siebie czerpać i ubogacać się swoimi chryzmatami.

Program kolejnych dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan można znaleźć tutaj.