Z czym do papieża Franciszka?

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 28.01.2014 14:43

W siedzibie koszalińskiej kurii odbyła się specjalna konferencja prasowa przed wyjazdem biskupów do Rzymu w ramach wizyty "ad limina Apostolorum".

Z czym do papieża Franciszka?   Wtorek, 28 stycznia: Konferencja prasowa w koszalińskiej kurii: bp Edward Dajczak i ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz ks. Wojciech Parfianowicz /GN Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 399) zobowiązuje każdego biskupa diecezjalnego do zdania relacji papieżowi z powierzonej mu diecezji.

Taka wizyta powinna odbywać się raz na pięć lat, choć nie jest to reguła, od której nie ma odstępstw. Ostatnia wizyta "ad limina" biskupów polskich odbyła się w roku 2005. W tym roku przedstawiciele Episkopatu Polski odbywają swoją wizytę "ad limina apostolorum" w dniach od 1 do 8 lutego. Diecezję koszalińsko - kołobrzeską reprezentować będą bp Edward Dajczak i bp Krzysztof Zadarko.

- Cele wizyty „ad limina Apostolorum” precyzuje Konstytucja Apostolska Jana Pawła II „Pastor Bonus” z roku 1988, która podaje jej trzy główne punkty: pielgrzymka i uczczenie grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła, spotkanie się z Biskupem Rzymu oraz spotkania i rozmowy w dykasteriach Kurii Rzymskiej na tematy dotyczące diecezji - wyjaśnił obecny na konferencji ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz kurii.

Podczas wizyty "ad limina", oprócz nawiedzenia Bazyliki św. Piotra na Watykanie i św. Pawła za Murami, przyjął się również zwyczaj nawiedzenia i sprawowania Mszy św. w dwóch pozostałych Bazylikach Większych, czyli św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

Z czym do papieża Franciszka?   Ks. Klawczyński prezentuje sprawozdanie przygotowane na "ad limina" ks. Wojciech Parfianowicz /GN Każda diecezja, odpowiednio wcześniej musi przesłać do Stolicy Apostolskiej specjalne sprawozdanie z życia diecezji. Na konferencji prasowej dokument zaprezentował ks. Klawczyński, odpowiedzialny za jego przygotowanie.

- Dokument przygotowany na obecną wizytę biskupa naszej diecezji w Watykanie liczy 103 strony i odnosi się do lat 2004 – 2012. Pozycja składa się z 23 rozdziałów, przetłumaczonych na język włoski, które w swojej strukturze odpowiadają zainteresowaniom poszczególnych dykasterii watykańskich. Stolicę Apostolską interesuje tożsamości i sytuacja religijna diecezji, organizacja diecezji, posługa biskupa, życie chrześcijańskie i liturgiczne, wychowanie katolickie, katecheza, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, misyjność, rodzina, formacja wiernych i ich obecność w życiu społecznym, kultura, sprawy społeczne, służba zdrowia, ekumenizm, inne religie oraz problem sekt, media, Caritas i pomoc biednym, imigranci i duszpasterstwo dla cudzoziemców, dobra artystyczne i historyczne Kościoła, sytuacja ekonomiczna diecezji, perspektywy na przyszłość - wyliczał wicekanclerz.

- Dokument powstaje w ten sposób, że poszczególne zagadnienia zostają podzielone i wstępnie opracowane przez osoby w diecezji, które są odpowiedzialne za daną problematykę: np. rektor WSD za przygotowanie kandydatów do kapłaństwa, rzecznik prasowy diecezji za media, dyrektor Caritas diecezjalnej za problematykę troski o ubogich itd. - tłumaczył ks. Klawczyński.

Wicekanclerz kurii podał również niektóre dane zawarte w sprawozdaniu przesłanym Stolicy Apostolskiej. Przede wszystkim zauważył, że sytuacja naszej diecezji od poprzedniej wizyty "ad limina" w roku 2005 jest dość nietypowa. W tym czasie rządziło nią bowiem aż trzech biskupów (bp Marian Gołębiewski, bp Kazimierz Nycz, bp Edward Dajczak), jak również zmieniły się jej granice (dekanat złotowski wszedł w skład nowej diecezji bydgoskiej).

Z czym do papieża Franciszka?   Trzy identyczne egzemplarze takiego sprawozdania trafiły do Nuncjatury Apostolskiej, skąd przesłane zostały dalej do Watykanu ks. Wojciech Parfianowicz /GN Zmniejszyła się zatem liczba wiernych. Obecnie jest ich ok. 833 tys. Na jednego księdza w duszpasterstwie przypada 1893 wiernych, co jest poprawą w stosunku do sprawozdania sprzed ośmiu lat, kiedy ta liczba wynosiła 1947. Średnia liczba wiernych w parafiach wynosi 3786 - osiem lat temu: 3920. Niestety starzeje się duchowieństwo. Średnia wieku kapłanów pracujących w diecezji wynosi 49 lat - osiem lat temu: 46. Spadła też znacznie liczba powołań kapłańskich, prawie o połowę. W znaczący sposób wzrosła natomiast liczba osób świeckich zaangażowanych w ruchach i organizacjach katolickich: z 15 do 17 tys.

W diecezji pracuje również 450 katechetów świeckich, 136 świeckich szafarzy Eucharystii, 244 doradczyń i doradców życia rodzinnego, 1780 wolontariuszy Caritas oraz 1340 członków Szkolnych Kół Caritas. Problemem diecezji jest dość niski odsetek ludzi chodzących regularnie do kościoła i wzrost liczby rozwodów. Jest też problem tzw. "euro sierot". Jak zauważył bp Edward Dajczak, są miejscowości, w których 100 proc. populacji w wieku od 20 do 30 lat wyjechało z Polski za pracą.

Z czym do papieża Franciszka?   Wtorek, 28 stycznia: Konferencja prasowa w koszalińskiej kurii: bp Edward Dajczak i ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz ks. Wojciech Parfianowicz /GN Podczas wtorkowej konferencji bp Edward Dajczak wiele miejsca poświęcił czekającemu go spotkaniu z papieżem Franciszkiem. - Na pewno podziękuję mu za adhortację "Evangelii gaudium", w której papież zachęca do zmiany duszpasterstwa z czysto katechizmowego na misyjne, wzywając nas do swego rodzaju "wyjścia na ulicę". Dla mnie, jako biskupa, to jest wielka inspiracja i potwierdzenie słuszności pewnych kierunków w ewangelizacji, które obraliśmy także w naszej diecezji.

- Myślę, że możemy mieć satysfakcję, że w tym przeorientowaniu duszpasterstwa, wśród diecezji w Polsce jesteśmy gdzieś w czołówce. To, co próbujemy u nas tworzyć, ma taką wyraźnie ofensywną misyjnie formułę. Sądzę, że moja rozmowa z papieżem będzie się toczyła właśnie w tej przestrzeni - mówił ordynariusz.

- Chociaż tak właściwie to nie wiem, jak ta rozmowa będzie przebiegać. Ciągle poznajemy papieża i nikt z nas go wcześniej nie spotkał. Prawdopodobnie papież będzie bardzo otwarty, braterski, bo widzimy, że on taki po prostu jest. Ale czy Ojciec święty zada nam jakieś pytania, co i jak będzie do nas mówił, tego nie jestem w stanie przewidzieć - przyznał bp Edward.

Bp Edward Dajczak i bp Krzysztof Zadarko, którzy będą reprezentować diecezję w Rzymie udzielili okolicznościowych wywiadów redakcji Gościa Koszalińsko - Kołobrzeskiego. Zapraszamy na naszą stronę internetową jutro na rozmowę z biskupem ordynariuszem i w czwartek z biskupem Krzysztofem. Pokażemy też archiwalne zdjęcia z poprzednich wizyt "ad limina" biskupów koszalińsko - kołobrzeskich, opowiemy ciekawe historie, przekażemy relację na gorąco zaraz po spotkaniu biskupów z papieżem.

Wyjaśnienie:

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, groby apostołów Piotra i Pawła w języku prawnym, kanonicznym nazywano "limina Apostolorum”, co dosłownie znaczy „progi Apostołów”, gdzie progi należy rozumieć jako wejścia do bazylik, w których te groby się znajdowały.

Ślad pierwszej wizyty "ad limina" znajdujemy już w Nowym Testamencie, w liście św. Pawła do Galatów, gdzie czytamy: "Potem, po czternastu latach, udałem się ponownie do Jerozolimy… I przedstawiłem im Ewangelię, którą głoszę wśród pogan, osobno zaś tym, którzy cieszą się powagą, [by stwierdzili], czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno" (Ga 2, 1-2).

Obowiązek cyklicznego nawiedzania przez biskupów grobów Apostołów Piotra i Pawła i spotkania się przy tej okazji z papieżem, celem braterskiej rozmowy na temat posługi w powierzonych im diecezjach jest starożytny i sięga czasów papieża Zachariasza. Dekretem z roku 743 nałożył on taki obowiązek na biskupów.

W dawnych czasach biskupi wizyty "ad limina" odbywali co trzy lata. Z biegiem czasu, kiedy liczba diecezji w świecie wzrastała, biskupi z krajów europejskich byli zobowiązani do takiej wizyty co 5 lat a z krajów zamorskich co 10 lat. Obecnie takie wizyty powinny odbywać się co pięć lat, co reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach 399 i 400.