Ewangeliczny hip-hop

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 09.02.2014 18:55

Zespół Full Power Spirit poprowadził w Podczelu rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania. Przyjechało ponad 100 osób.

Ewangeliczny hip-hop   Full Power Spirit: Mirek Kirczuk, Marek Dzyr, prykONE. Zespół wykonuje muzykę hip-hop inspirowaną chrześcijaństwem ks. Wojciech Parfianowicz /GN Była to już druga edycja takich rekolekcji w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Zespół FPS po prostu trafia do młodych, bo mówi ich językiem. Nam natomiast chodzi o to, żeby dać szansę tym, którzy przygotowują się do bierzmowania, aby mogli przeżyć coś wyjątkowego. Młodzi sami mówią, że taka forma im odpowiada - przyznaje ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Byłam już na wielu rekolekcjach, ale te są wyjątkowe. To wszystko trafia prosto do serca - dzieli się Klaudia z Wałcza. - Tego na pewno się nie spodziewałam. Po prostu jestem w szoku. Na co dzień nie słucham hip-hopu, ale to, co pokazują chłopaki z FPS, naprawdę do mnie przemawia - mówi Kinga ze Świdwina. Dla jej koleżanki Izy hip-hop to z kolei codzienność: - To dla mnie odkrycie, że można rapować o Bogu. Nie sądzę, że to, co jest na tych rekolekcjach, do kogoś mogłoby nie trafić.

Konferencje na rekolekcjach z FPS trwają nieraz ponad dwie godziny. Jednak znudzenia na twarzach młodych ludzi jakoś nie widać. Słowa, muzyka i obraz tworzą podczas spotkań harmonijną całość. Członkowie FPS potrafią przekazywać poważne treści w sposób prosty, niejednokrotnie dowcipny, okraszony hiphopowym bitem, na pewno przykuwającym uwagę.

- To, co robimy, nie ma jednak charakteru rozrywkowego - zastrzega Mirek Kirczuk, lider FPS. - Owszem, stronimy od moralizowania, stawiania siebie w roli znawców życia, wychodzimy też z założenia, że uśmiech na twarzy jest w stanie przełamać wiele barier i wtedy nie trzeba nikogo do niczego zmuszać. Ale nie jesteśmy tu po to, żeby się bawić. Mówimy o poważnych sprawach - dodaje muzyk.

Rzeczywiście, w czasie tych rekolekcji jest też czas na wyciszenie i osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Młodzi przystępują do spowiedzi św.

- Sądzę, że muzyka jest takim szczególnym kanałem działania Ducha Świętego. Ale moim zdaniem sukces tych rekolekcji polega właśnie na tym przedziwnym połączeniu formy przekazu przez muzykę hip-hop z momentami głębokiej modlitwy w ciszy na adoracji. Młodzi potrzebują jednego i drugiego - zauważa ks. Tomasz Szewczyk, który do Podczela przywiózł prawie 20 osób ze Świdwina.

Ewangeliczny hip-hop   Podczas jednej z konferencji ks. Wojciech Parfianowicz /GN Myślą przewodnią rekolekcji było wezwanie: "Znajdź pomysł na siebie!". Pod taką nazwą zespół stworzył specjalny program ewangelizacyjno - motywacyjno - profilaktyczny przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej, ze szkół średnich i dla studentów.

- Bazujemy na szeroko pojętej definicji szczęścia. Każdy człowiek chce doświadczyć szczęścia, czymś się zachwycić, wykorzystać dobrze swój czas. Każdy też może być szczęśliwy. Ważne, żeby wiedzieć, co kryje się za słowem "szczęście", bo jest to takie słowo - worek, do którego można włożyć właściwie wszystko. Ważne więc, żeby każdy wiedział, czym to szczęście naprawdę jest. Poza tym jest też jakaś recepta na szczęście. My ją odkryliśmy, okazała się skuteczna i dzielimy się nią z młodymi - tłumaczy założenia programu Mirek Kirczuk, lider FPS.

- Chodzi o to, że mając niewiele, może się czuć obdarowanym. Pan Bóg bardzo troszczy się o nas każdego dnia i daje nam cenne podarunki, a my mamy całe życie, żeby je rozpakowywać i się nimi cieszyć. A są to bardzo proste rzeczy: zdrowie, chleb powszedni, ludzie wokół nas. Okazuje się, że na co dzień nie potrafimy tego docenić, bo mamy bardzo wygórowaną listę oczekiwań od życia i od Pana Boga. Okazuje się jednak, że te podstawowe rzeczy mają ogromną wartość. Widzimy to dopiero wtedy, kiedy ich nam brakuje - mówi Mirek.

- Przypominamy o tym, że każdy ma wielki potencjał, talenty, że każdy może być mistrzem świata. Mówimy o tym, że ważne są zasady, którymi warto się kierować, czyli Dekalog. Przypominamy, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Mówiąc krótko próbujemy skonfrontować nasze codzienne życie z tym, co proponuje chrześcijaństwo - konkluduje muzyk.

Rekolekcje odbyły się w dniach 7-9 lutego. Wzięła w nich udział młodzież głównie z dekanatów Połczyn-Zdrój i Świdwin. Byli też młodzi z Wałcza i nawet z Krzyża Wielkopolskiego. Ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zapewnia, że druga edycja rekolekcji z Full Power Spirit na pewno nie była ostatnią.