Kulturalnie w Trzciance

Edwin Klessa

publikacja 03.03.2014 11:02

Grupa zaangażowanych mieszkańców miasta już po raz 31. zorganizowała Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Kulturalnie w Trzciance Haftowany obraz "Bitwa pod Grunwaldem" na wystawie w Trzciance. Dzieło można oglądać do 7 marca w godz. 14-18 ks. Zbigniew Welter MS

Niewątpliwą atrakcją Tygodnia była prezentacja "Bitwy pod Grunwaldem" w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Ten największy na świecie obraz haftowany o wymiarach 9,2 na 4,05 m jest wierną kopią 1:1 słynnego obrazu Jana Matejki. Wykonało go 35 osób z Działoszyna k. Częstochowy i okolic. Obraz składa się z prawie 8 milionów krzyżyków, 150 km nici w 220 kolorach, a jego wykonanie zajęło dwa lata.

Całość obchodów odbyła się pod hasłem: "Nie bójmy się świętości". Dlatego też, ze względu na bliskość kanonizacji bł. Jana Pawła II, kilka punktów programu nawiązywało do postaci papieża Polaka.

Redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego" z Poznania ks. Przemysław Węgrzyn wygłosił homilie, w których przedstawiał przesłanie Jana Pawła II. W obu trzcianeckich kościołach uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego wykonali program słowno-muzyczny: "To co we mnie niezniszczalne trwa. Rzecz o Janie Pawle II".

W Trzcianeckim Domu Kultury prezentowane były portrety "Jan Paweł II" malowane przez Karolinę Szyman-Piórkowską na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki.

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej prezentowana była wystawa "Pielgrzym Pokoju", przedstawiająca zbiór kopert Pierwszego Dnia Obiegu z całego świata zebrany w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

Można też było obejrzeć wystawę zdjęć mieszkańców Trzcianki z Ojcem Świętym pt. "Osobiste spotkanie z Janem Pawłem II".

Przed wernisażem wystawy ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB z Piły wygłosił referat "Żołnierze Wyklęci", który wpisał się w program obchodzonego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Całość uświetnił program muzyczny "Spoza nas" w wykonaniu Aleksandry Juckiewicz i Macieja Wilczyńskiego. W kościele pw. MB Saletyńskiej Teatr Poezji "Lotka" przedstawił spektakl "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II w reżyserii Włodzimierza Ignasińskiego.

W programie TKCh odbyły się również inne spotkania. Zespół "Per Aspera Ad Astra" wykonał w kościele pw. św. Jana Chrzciciela koncert  zatytułowany "Norwid w świecie Niemena".

Koncert ten był pokłosiem trwających w Trzciance Dni Niemena, zorganizowanych staraniem Bogdana Ratajczaka w 10. rocznicę śmierci wielkiego polskiego artysty.

W Bibliotece Publicznej Sławomir Łapawa z miejscowości Dębe k. Czarnkowa prezentował galerię zdjęć i opowiadał o rowerowych wyprawach do Rzymu, a także o rowerowej wyprawie do znanych europejskich sanktuariów w Altötting, La Salette, Lourdes, Santiago de Compostela oraz Fatimy.

W Młodzieżowym Domu Kultury uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod kierunkiem Małgorzaty Szadkowskiej wykonali spektakl "Duchowni w Powstaniu Warszawskim". O oprawę muzyczną zatroszczyła się Małgorzata Bratek z zespołem "Fabryka Muzyki i Snu".

Na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. z udziałem Chóru "Pasjonata" pod dyrekcją Bartosza Śliwińskiego, na której wręczył państwu Wiesławie i Januszowi Dudek wyróżnienie "Człowiek Wiary, Człowiek Czynu" za rok 2013.

Wyróżnienie to już od kilku lat otrzymują osoby, które kierując się zasadami wiary i wartościami chrześcijańskimi są aktywne w różnych dziedzinach życia społecznego.

Jak co roku organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była Biblioteka Parafialna przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance.

Opracował: ks. Wojciech Parfianowicz