Uczmy się od apostoła Miłosierdzia

Karolina Pawłowska

publikacja 28.04.2014 03:39

W złocienieckim kościele mariackim poświęcono ołtarz z wizerunkiem oraz relikwiami św. Jana Pawła II. Gośćmi parafii oo. zmartwychwstańców byli też świadkowie życia świętego papieża.

Uczmy się od apostoła Miłosierdzia Relikwie do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Złocieńcu wprowadziły s. Stanizja Więcławik CR i Danuta Rybicka, które są świadkami życia i kapłaństwa świętego papieża Karolina Pawłowska /GN

W dziękczynieniu za kanonizację dwóch wielkich papieży w Godzinie Miłosierdzia odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. prof. Stefan Koperek CR, były dziekan Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a zarazem wychowanek ks. Karola Wojtyły i organizator pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Przywołując historię życia papieża wskazywał przede wszystkim na człowieczeństwo świętego i mocne osadzenie w konkretnej, niełatwej rzeczywistości.

- Kanonizacja jest wielkim darem Bożego Miłosierdzia, ale też kryje się w niej zobowiązanie. Spójrzmy na św. Jana Pawła II jako na człowieka, Polaka, papieża, świętego. Obyśmy nie zapomnieli, że najprzód był człowiekiem. Takim samym, jak każdy z nas. Człowiekiem z krwi i kości. Żył na tej ziemi, w konkretnych, choć wcale nie łatwych warunkach - przypominał w homilii ks. Koperek.

- Jakże bardzo pragnął przybliżyć nam ideał świętości. Świętości, czyli prawdziwego człowieczeństwa, dojrzałego chrześcijaństwa. Dlatego ponad 1000 osób wyniósł na ołtarze, w tym tak wielu Polaków i Polek. Beatyfikował piękne małżeństwo Quattrocchi, by powiedzieć, że małżeństwo i rodzina to właściwa droga do świętości – dodawał duszpasterz.

Jak wskazywał kanonizacja Jana Pawła II jest zobowiązaniem do naśladowania świętego papieża:

- Co my z tym dzisiejszym świętem zrobimy? To pytanie, które trzeba nam sobie postawić. Nie może się skończyć na kanonizacji. Trzeba, żebyśmy od Jana Pawła uczyli się dojrzałego chrześcijaństwa, a zarazem pięknego człowieczeństwa, czyli świętości życia – apelował.

- W Polsce mówi się o pokoleniu JP II. Ale termin ten powstał we Francji. 6 stycznia 2001 r. przy bazylice Sacré Coeur na Montmartre powstało stowarzyszenie „Pokolenie Jana Pawła II”, skupiające ludzi, którzy zdecydowali kierować się w swoim życiu nauczaniem Jana Pawła II. Jest to liczna grupa ludzi, którzy maja odwagę w swoim środowisku bronić wartości chrześcijańskich, bronić Kościoła i papieża – wskazywał ks. Koperek.

Na zakończenie homilii przywołał słowa, które ojciec święty wypowiedział podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny, jako swoisty duchowy testament dla rodaków. Św. Jan Paweł II apelował w nich o „wyobraźnię miłosierdzia” i „spojrzenie miłości” dla doznających opuszczenia, zagubienia i beznadziei.

Uczmy się od apostoła Miłosierdzia   Na zakończenie Mszy św. wierni wspólnie odmówili modlitwę, prosząc o wstawiennictwo św. Jana Pawła II i prowadzenie w drodze do świętości Karolina Pawłowska /GN - Może w tych słowach znajdziemy dla siebie program, jak realizować przesłanie św. Jana Pawła II. Uczmy się od tego wielkiego apostoła miłosierdzia - dodał ks. Koperek.

Po homilii poświęcony został nowy ołtarz ufundowany przez wiernych i Żywy Różaniec parafii oo. zmartwychwstańców.

Ołtarz wykonał Marcin Koralewski, poznański artysta, zaś obraz św. Jana Pawła II namalowała Teresa Śliwka-Moskal, malarka z Krakowa.

W trzymetrowym ołtarzu umieszczono relikwie papieża, które wprowadziły do kościoła Danuta Rybicka z krakowskiego „Środowiska” studenckiego skupionego wokół najpierw księdza, potem biskupa i kardynała Karola Wojtyły oraz s. Stanizja Więcławik CR, która przez 12 lat pracy w rzymskim Domu Generalnym sióstr zmartwychwstanek nie raz miała okazję spotykać się ze świętym.

Podczas Mszy św., dziękując za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II, modlono się również o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego wizerunek wkrótce ma także znaleźć się w nowym ołtarzu.  

- Święty Jan Paweł II stanie otoczony dwoma innymi wielkimi postaciami polskiego Kościoła: bł. Jerzym Popiełuszką, kapłanem i męczennikiem, który upominał się o prawdę i godność człowieka oraz Sługą Bożym Stefanem kard. Wyszyńskim, Prymasem Tysiąclecia - wyjaśnia ks. Wiesław Hnatejko, proboszcz złocienieckiej parafii mariackiej.

Dziękczynienie złocienieckie zakończył wieczorny koncert słowno-muzyczny „Totus Tuus” poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Koncert ten przygotowany został przez solistów Opery Śląskiej w Bytomiu i muzyków Filharmonii Śląskiej w Katowicach, przy udziale Jacka Lecznara, aktora scen krakowskich.

Więcej o złocienieckim dziękczynieniu za kanonizację oraz wspomnienia świadków życia świętego papieża w jednym z kolejnych wydań papierowych „Gościa koszalińsko-kołobrzeskiego”.