Skrzatusz: pielgrzymka duchowieństwa

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 14.06.2014 20:31

Do skrzatuskiego sanktuarium przyjechało 10 biskupów i ponad 150 prezbiterów, aby modlić się o umocnienie w powołaniu.

Skrzatusz, 14 czerwca Skrzatusz, 14 czerwca
Pielgrzymka duchowieństwa
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

Oprócz pasterzy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Skrzatuszu pojawili się wszyscy biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej z abp. Andrzejem Dzięgą na czele. Przyjechał także prezydent Koszalina Piotr Jedliński z żoną.

Tegoroczna pielgrzymka duchowieństwa stała się bowiem okazją do uczczenia kilku jubileuszy. Bp Tadeusz Werno świętował 40-lecie sakry biskupiej, bp Krzysztof Zadarko 5-lecie, natomiast bp Paweł Cieślik 50-lecie święceń kapłańskich.

Na początku Mszy św. ks. dr Wacław Łukasz, kanclerz kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, odczytał listy gratulacyjne, które jubilaci otrzymali ze Stolicy Apostolskiej. Życzenia dla biskupa seniora podpisał sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a dla bp. Cieślika sam papież Franciszek.

Głównym celem pielgrzymki była jednak modlitwa o umocnienie duchownych w powołaniu. - Matko zranionej miłości, Matko naszej nadziei, Matko bolesna! Prezbiterium tej diecezji zgina przed Tobą kolana w kolejnym pielgrzymowaniu. Chcemy tym razem z całą pokorą wołać za nas, ludzi święceń. Chcemy Cię prosić, byś nas ciągle uczyła kochać Jezusa; byś w tym cudownym znaku piety, podarowanym i zadanym naszej diecezji, trzymająca Jezusa, tak po ludzku - wbrew nadziei, byś nam, którzy mamy głosić dzisiaj Ewangelię, ze wszystkimi pięknymi sprawami tej diecezji i ze wszystkimi jej bólami, dodała nadziei - modlił się bp Edward Dajczak.

Pasterz diecezji, witając przybyłych księży, odniósł się też do wydarzenia, które miało miejsce dzień wcześniej w Koszalinie. W tamtejszym Sądzie Okręgowym ruszył pierwszy w Polsce proces, który kurii wytoczył mężczyzna, który jako nastolatek stał się ofiarą molestowania seksualnego przez obecnie byłego już księdza.

- Maryjo, chcemy Ci powierzyć tych z nas, którzy trwają wiernie i ofiarnie, których głoszenie Ewangelii kosztuje sporo trudu, którzy czegoś chcą. Ale chcemy Ci też powierzyć tych, którzy są bliżsi postawie najemnika, dla których bycie księdzem to tylko zawód, tych, którzy Cię zdradzają. Chcemy Ci powierzyć wszystkich, bez wyjątku - modlił się biskup.

Mszy św. przewodniczył biskup senior Tadeusz Werno. Homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. - Modlimy się tu dzisiaj o naszą świętość i prosimy Boga, abyśmy umieli się z niej ucieszyć i nią się dzielić. Bo świętością trzeba się dzielić, jak chlebem, który Chrystus wziął do ręki i rozdawał głodnym. Ten chleb pomnażał się, ponieważ był rozdawany. Tak też i świętość, od Boga przyjęta, po Bożemu przeżywana, pomnaża się, gdy ją rozdajemy, zasiewamy u innych. Mamy tego samego ducha, którego mieli Apostołowie i takich samych dzieł Bóg chce dokonywać dzisiaj także przez nas. Dzieje Apostolskie nie są zakończoną księgą. To my piszemy na kolejnych kartach wielkie dzieła Boże - mówił metropolita.

Podczas pielgrzymki kapłani wysłuchali też konferencji zatytułowanej: "Odkrywać na nowo wartość i piękno wiary". Wygłosił ją o. Paweł Drobot, redemptorysta z Krakowa. Zaproszony gość mówił o wierze w kontekście nowej ewangelizacji.

Zapraszamy do wysłuchania konferencji w całości:

o. Paweł Drobot, cz. I
ks. Wojciech Parfianowicz /GN

o. Paweł Drobot, cz. II
ks. Wojciech Parfianowicz /GN