O. Kentenich w Kołobrzegu

Justyna Steranka

publikacja 04.07.2014 10:41

W kościele św. Marcina odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt w Kołobrzegu o. Józefa Kentenicha, założyciela Ruchu Szensztackiego.

O. Kentenich w Kołobrzegu Mszy św. przewodniczył bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego w Polsce Justyna Steranka /Foto Gość

Tablica jest częścią szlaku „Śladami o. Kentenicha”. Inicjatywa ta powstała w związku ze stuleciem istnienia Ruchu Szensztackiego, a jej koordynatorami są Małgorzata i Rafał Jasińscy z Bydgoszczy. - Najbardziej fascynujące było szukanie tych miejsc i wchodzenie w ich historię. Dla nas ważne jest, że był tu ktoś, kto jest przez nas ceniony. Warto co jakiś czas sobie przypominać, że Kołobrzeg jest uświęcony jego obecnością. Poza tym zaznaczenie miejsca pobytu jest pamiątką dla następnych pokoleń - mówią. - Urzeka nas cały system pedagogiczny jako założyciel nam ofiarował. Pomaga nam on w formacji, przezwyciężaniu trudności dnia codziennego i lepszym życiu małżeńskim - dodają.

Tablicę poświęcił bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego w Polsce, który wcześniej przewodniczył Mszy św. - O. Kentenich żył troską o zbawienie wszystkich ludzi i był dobrym pasterzem. Stał się narzędziem w ręku Boga, prowadził ludzi do Niego. Głosił niestrudzenie dobrą nowinę w wielu miejscach, także w naszej diecezji. Był przejęty słowami Chrystusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Świadectwem życia ukazywał ojcostwo Boga. Cieszymy się, że jednym z miejsc jego duszpasterskiej działalności była parafia św. Marcina w Kołobrzegu - mówił biskup w homilii.

O. Kentenich w Kołobrzegu   Kołobrzeg, 3 lipca: odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt o. Kentenicha Justyna Steranka /Foto Gość O. Józef Kentenich urodził się 16 listopada 1885 r. w Gymnich koło Kolonii. 8 lipca 1910 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Tworzenie Dzieła rozpoczął tuż po tym, jak jesienią 1912 roku mianowano go ojcem duchownym w gimnazjum w Szensztacie. W trakcie prześladowań Ruchu ze strony dyktatury narodowo - socjalistycznej został aresztowany, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Warunki obozowe nie przeszkadzały mu jednak w mówieniu o Bogu, dlatego głosił tam m.in. rekolekcje. Jednym z jego słuchaczy był ks. Ignacy Jeż, przyszły biskup koszalińsko-kołobrzeski, dzięki któremu Ruch Szensztacki działa także w naszej diecezji. Po II wojnie światowej o. Kentenich odbył kilka podróży do Afryki, Ameryki Południowej i Północnej zakładając tam i umacniając Ruch Szensztacki. Zmarł 15 września 1968 r., we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, bezpośrednio po odprawieniu Mszy św. 10 lipca 1975 r. otwarty został jego proces beatyfikacyjny.

Ruch założony przez o. Kentenicha działa w ponad 90 krajach świata. W naszej diecezji należy do niego ok. 300 osób.