Powstańcy na ulicach Koszalina

Karolina Pawłowska

publikacja 02.08.2014 00:45

Modlitwą za powstańców, apelem poległych i salwą honorową uczczono w Koszalinie 70. rocznicę powstania, do którego stanęła okupowana Warszawa. Koszalinianie mogli też na chwilę przenieść się na ulice walczącej stolicy.

Powstańcy na ulicach Koszalina Rocznicę powstania uczczono budową barykady Karolina Pawłowska /Foto Gość

Wszystko za sprawą pasjonatów historii, którzy zaprosili mieszkańców miasta do udziału w inscenizacji wyobrażającej sceny z pierwszych chwil powstania.

- Chcieliśmy oddać hołd tym, którzy 70 lat temu podjęli decyzję o walce w stolicy, a mieszkańcom Koszalina przypomnieć o tym wydarzeniu i zachęcić do zdobywania informacji - wyjaśnia Zbigniew Izraelski, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, które przygotowało widowisko.

Na kilkanaście minut koszalińska ulica Dworcowa zamieniła się w jedną z ulic okupowanej stolicy. Zwykły gwar sierpniowego popołudnia nagle zakłóciły pierwsze strzały, a rekonstruktorzy przy pomocy koszalinian wznieśli powstańczą barykadę.

W inscenizacji wzięli udział także harcerze, którzy przebrali się za młodych warszawiaków.

- My powstanie znamy wyłącznie z książek, bo nawet nasi dziadkowie okres wojenny znają tylko z opowiadań, ale jest to dla nas symbol walki młodych ludzi o ojczyznę. Jest dla nas ważne - mówi Oliwia Piotrowska.

Budowę powstańczej barykady poprzedziły uroczystości pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Podobnie, jak w całej Polsce, w godzinie „W” zawyły syreny alarmowe i miasto na chwilę zatrzymało się w miejscu. Potem apelem poległych i salwą honorową oddano hołd tym, którzy stanęli do walki o wolność.

- „Powstanie Warszawskie to wielki akt wiary w Polskę, w człowieka polskiego, w Opatrzność nad Polską, wynikający z głębi życia polskiego i logiki ducha polskiego” – przypominał prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przywołując słowa Jana Pawła II.

- Dramatyczna historia powstania warszawskiego i jego uczestników to obraz bohaterstwa powstańców oraz tragicznej ofiary ludności cywilnej. Chociaż coraz bardziej oddala się w czasie, pozostaje w naszej pamięci. Obraz ten stał się wielkim narodowym etosem, który stanowi punkt odniesienia w kolejnych zrywach do niepodległości. Chwała za to żołnierzom Armii Krajowej, chwała powstańcom, chwała wszystkim żołnierzom operacji „Burza” - dodał prezydent miasta.