Wokalna koncelebra

Jarosław Jurkiewicz, ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 21.08.2014 21:21

Ten kwartet zadziwia nie tylko muzycznie. Śpiewacy są utalentowani, profesjonalni i przede wszystkim... wyświęceni.

Wokalna koncelebra Sarbinowo, 20 sierpnia: Od lewej ks. Paweł Sobierajski (tenor), ks. Zdzisław Madej (tenor), o. Rafał Kobyliński SJ (tenor), ks. Robert Kaczorowski (baryton) Jarosław Jurkiewicz

Zespół "Servi Domini Cantores" tworzą księża, którzy na co dzień mają swoje zadania duszpasterskie, jednak spotkanie z muzyką, wzbogaciło ich posługę o coś niepowtarzalnego.

Są pedagogami w uczelniach artystycznych i teologicznych, a przy tym występują na deskach scen operowych, biorą udział w festiwalach muzycznych i koncertują z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

Wykonują szeroki repertuar wokalny: od pieśni sakralnych i arii oratoryjno-kantatowych różnych kompozytorów, po arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru.

Występują w świątyniach i salach koncertowych całej Polski  i w wielu krajach europejskich (Litwa, Francja, Niemcy). W ramach koszalińskiego 48. Międzynarodowego Festiwalu Organowego wystąpili w Dźwirzynie, Sarbinowie i w samym Koszalinie.

Perfekcyjne wykonanie i raczej rzadko spotykany skład "w koloratkach" wzbudzają zawsze długie owacje. Nie inaczej było też podczas koncertów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Jak powstał ten niezwykły zespół i kto go tworzy? W 2004 roku śpiewający księża, jeszcze jako soliści, występowali z koncertem w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. To właśnie wtedy ks. Paweł Sobierajski, duszpasterz środowisk twórczych diecezji sosnowieckiej, wpadł na pomysł założenia grupy muzycznej, składającej się wyłącznie z duchownych.

On sam jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W  katowickiej Akademii Muzycznej kształcił się w klasie śpiewu u prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari (zdobył tytuł doktora sztuk muzycznych). Obronił doktorat z nauk pedagogiczno-teologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponadto ukończył warszawską Akademię Muzyczną (psycholog muzyki). 

Liczne występy w Polsce i za granicą ma na swoim koncie śpiewający barytonem ks. Robert Kaczorowski. Ukończył studia organowe w gdańskiej Akademii Muzycznej, a potem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim tejże uczelni. Doktorat zrobił na uczelni muzycznej w Bydgoszczy, a habilitację w Warszawie. Jest proboszczem parafii św. Mikołaja w Szemudzie. Równocześnie pracuje w katedrze wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Filharmonii Bałtyckiej koncertował m.in. z Olgą Pasiecznik.

Ojciec Rafał Kobyliński  to jedyny w tym gronie zakonnik, jezuita. Śpiewa tenorem, a edukację muzyczną ukończył na uczelni w Gdańsku. Pracuje nad doktoratem na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Wkrótce obejmie funkcję ministra domu rekolekcyjnego ojców jezuitów w Falenicy pod Warszawą.

Ks. Zdzisław Madej to duszpasterz środowisk twórczych we Wrocławiu. Doktor filozofii i doktor sztuki muzycznej. Referent do spraw śpiewu i muzyki kościelnej w Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu. Koncertował w Niemczech, Francji , Szwajcarii i USA. Jest na co dzień solistą Opery Wrocławskiej (tenor).