Zeszli z granic, są wśród nas

Katarzyna Matejek

publikacja 26.09.2014 22:59

Prawie 200 celników z całego województwa stanęło do uroczystego apelu na Placu Zwycięstwa w Koszalinie. Dla 172 z nich wojewódzkie obchody Dnia Służby Celnej były okazją do odbioru wyróżnień, awansów i medali. 15 odebrało odznaczenia państwowe.

Zeszli z granic, są wśród nas Chcą być prawie niewidzialni. Legalnie działającym przedsiębiorcom starają się ułatwiać prowadzenie biznesu, np. obsługując wszystko drogą elektroniczną. Dziś pokazali się na ulicach Koszalina. Mieli swoje święto. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Tegoroczny Dzień Służby Celnej obchodzono w Koszalinie, choć to Szczecin jest siedzibą Wojewódzkiej Izby Celnej. Powodem była 10. rocznica powstania Urzędu Celnego w Koszalinie oraz 10. rocznica wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.

- Do roku 2004, czyli daty wstąpienia do Unii, służba celna była obecna wyłącznie na granicach - powiedział Michał Szadokierski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie. - Teraz jesteśmy w każdym województwie, prowadząc 16 Izb Celnych. Od czasu zejścia z granic, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za cło, ale i inne podatki, np. akcyzę.

Gospodarzem uroczystości była Lidia Mołodecka, dyrektor Izby Celnej w Szczecinie, która sama niedawno została mianowana na pierwszy stopień generalski i jest pierwszą panią generał w służbie czynnej.

- Jestem dumna, że praca moja, ale też Zachodniopomorskiej Izby Celnej, została tak wysoko oceniona - powiedziała  L. Mołodecka. Pani generał ma świadomość, że ten awans jest wielkim zobowiązaniem. Wie też, że przeciera szlaki dla kolejnych kobiet, które mogłyby w przyszłości awansować do stopnia generała.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w koszalińskiej Katedrze pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.

Ordynariusz wskazywał pracownikom służby celnej na potrzebę okazywania miłosierdzia, co jest możliwe bez odstępowania od zawodowych kompetencji, zobowiązań oraz wymogów prawa.

- Spotkać się z drugim człowiekiem w jego szczęściu i pięknie, ale i w jego trudnościach i biedzie to droga Jezusa, „osobista medycyna”, którą On proponuje - powiedział biskup. - To właśnie jest miłosierdzie.

Pod koniec Mszy św. L. Mołodecka dziękowała biskupowi za homilię odnoszącą się do wspólnoty. - My również jesteśmy wspólnotą: zawodową. Obecność Boga w naszym życiu, zawodowym i prywatnym, ma niezwykłe znaczenie. To dodaje nam sił, by być uczciwymi ludźmi - powiedziała.

Podczas wszystkich uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta, Wojska Polskiego, Policji, ABW, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Straży Miejskiej. Obecny był także ks. płk Piotr Sroka ze Szczecina oraz kapelan zachodniopomorskiej Służby Celnej ks. Radosław Kalinowski.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Koszalina oraz chór Cantate Deo.

Podczas uroczystości na Placu Zwycięstwa zaprezentowano sprzęt używany do kontroli oraz psy do wykrywania tytoniu i narkotyków. 

W budynku Urzędu Celnego w Koszalinie zorganizowano wystawę CITES. Prezentowano tzw. „zakazane pamiątki”, skonfiskowane przez służby celne polskim turystom powracającym z egzotycznych wakacji.