Kultura pod patronatem Maryi

Karolina Pawłowska

publikacja 11.10.2014 01:07

Konferencją pt. "Czy z Maryją możemy odmienić bieg historii?" rozpoczęły się tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szczecinku.

Kultura pod patronatem Maryi Jednym z gości konferencji był Czesław Ryszka Karolina Pawłowska /Foto Gość

W siedzibie szczecineckiej „Civitas Christiana” o roli Maryi w dziejach narodu polskiego, jej przewodnictwie w pielgrzymce wiary i byciu Matką Miłosierdzia opowiadali pisarz i dziennikarz Czesław Ryszka, ks. dr hab. Janusz Bujak oraz ks. dr Jacek Lewiński. Konferencję prowadził ks. Zbigniew Woźniak.

- Dzisiaj jesteśmy w przededniu zwycięstwa Matki Bożej, która nie dopuści do całkowitego zniszczenia świętości życia, rodziny, małżeństwa, podeptania dekalogu. Jeśli spojrzymy na naszą historię, do tego Bożego zwycięstwa zawsze był potrzebny człowiek. Czy to rycerstwo z imieniem Maryi na ustach, czy wielcy przywódcy uciekający się do Niej. Teraz też tego potrzeba: wielkiej krucjaty różańcowej, świadomego laikatu w parafiach, ożywienia wiary – przekonywał Czesław Ryszka, który wskazywał na udział Maryi w najważniejszych zwycięstwach odnoszonych przez Polaków.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy. Cztery artystki: Jadwiga Grobelna, Renata Łaba, Rozalinda Łazowska i Zofia Szreffel zaprezentowały wykonane różnymi technikami prace, których tematem są wizerunki Matki Bożej.

Wyraźny rys Maryjny towarzyszyć będzie także pozostałym zaplanowanym imprezom.

- Myślę, że podpowiedział nam to Pan Bóg. Pomysł na to, żeby Maryja patronowała szczecineckim Dniom Kultury Chrześcijańskiej zrodził się już jakiś czas temu, a przygotowując tegoroczny program właściwie wszystko samo się w ten sposób układało. Później już pomyślałam, że właściwie tak było w naszej historii, że kiedy przychodziły trudne czasy, czuliśmy się zagrożeni, to zawsze uciekaliśmy się do Matki. W dzisiejszych, niespokojnych czasach też bardzo potrzeba nam Jej orędownictwa u Syna. I dobrze się stało, że otwieramy go konferencją o Matce Bożej, bo dzięki temu wejdziemy w przeżywanie tego, co czeka nas dalej przygotowani także pod względem teologicznym - wyjaśnia Krystyna Czajka-Opanowicz, przewodnicząca rady oddziału Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinku.

Szczecineckie spotkania z kulturą chrześcijańską potrwają w tym roku niemal przez cały miesiąc. Program jest różnorodny i bogaty, więc bez trudu każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

- Zaczynaliśmy skromnie, kierując naszą propozycję do garstki mieszkańców Szczecinka i z każdą kolejną edycją staraliśmy się ją rozszerzać. W tym roku pomyśleliśmy także nad czymś, co będzie atrakcyjne dla młodzieży, stąd jedną z gwiazd będzie zespół Luxtorpeda. To zdaniem niektórych dość odważna propozycja, ale chcemy podczas Dni Kultury ludzi wiary realizujących się na rozmaitych płaszczyznach - dodaje Krystyna Czajka-Opanowicz.

Gośćmi trwających do końca miesiąca spotkań z kulturą chrześcijańską w Szczecinku będą również Jan Budzaszek, perkusista zespołu „Skaldowie”, organista Marcin Armański, kontratenor Sławomir Bronk, Chór Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Marka Bohuszewicza oraz absolwenci i uczniowie Szkoły Muzycznej w Szczecinku pod kierunkiem Andrzeja Mantyka.

Organizatorami szczecineckich spotkań z kulturą chrześcijańską są: Akcja Katolicka, Bursa im. św. St. Kostki, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, parafie rzymskokatolickie Szczecinka, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, Szkoła Muzyczna im. O. Kolberga.

Szczegółowy program  IV Dni Kultury Chrześcijańskiej można znaleźć TUTAJ