Dzień Papieski w Koszalinie

Katarzyna Matejek

publikacja 12.10.2014 22:02

Świętymi bądźcie - to nie tylko hasło 14. Dnia Papieskiego. To zaproszenie. Mieszkańcom Koszalina przypomniał o tym uroczysty koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Dzień Papieski w Koszalinie Stypendyści zbierali do puszek datki na cele Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz uczestniczyli w koncercie Katarzyna Matejek /Foto Gość

Ks. Krzysztof Włodarczyk, koordynator diecezjalny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", tym razem w ramach obchodów Dnia Papieskiego zaprosił koszalinian do Filharmonii na koncert pt. „Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje”. W koncercie wzięła udział Smyczkowa Orkiestra Kameralna „Moderato” z Bydgoszczy. W repertuarze znalazły się ulubione pieśni Jana Pawła II, przeplatane jego poezją. – Ten koncert odbył się w szczególnym terminie nie tylko ze względu na 36. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, ale i w roku jego kanonizacji. Dlatego chcieliśmy to przeżyć tak uroczyście.

Koncertowi towarzyszyła wystawa przygotowana przez Marcina Orłowskiego, jednego ze stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia.  Marcin studiuje wzornictwo, zdobył 77 naród od szczebla wojewódzkiego po międzynarodowy, jest najmłodszą osobą odznaczoną Złotym Krzyżem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – To wszystko byłoby niemożliwe bez wsparcia fundacji, które otrzymuję od 10 lat. Dzięki niej mogę rozwijać moje pasje: sztukę projektowania, witrażu, a także nowoczesnego designu. O tych projektach i koncepcjach mówi ta wystawa - powiedział.

 Anita Mazurkiewicz z Bornego Sulinowa studiuje w Koszalinie dziennikarstwo.

- Stypendium otrzymuję od 7 lat. Dzięki temu mogłam pójść do technikum, mieszkać w internacie, utrzymywać się. A potem dalej - na studia. Wsparcie finansowe, jakie otrzymuję od fundacji pomaga mi realizować moje pasje. Od 2 lat prowadzę blog modowy – powiedziała.

Anita mówi, że fundacja to nie tylko pieniądze, ale możliwość przebywania w gronie młodych ludzi, którzy kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II. - Na obozach poznaję dużo ludzi. Jest nas w Polsce 2,5 tys. osób, więc znajduję w tym gronie „pokrewne dusze”, z którymi mogę się zaprzyjaźnić, wiedząc, że kierują nami te same ideały. To bardzo pomaga.

Stypendystów fundacji w naszej diecezji jest 158. Są to gimnazjaliści, licealiści i studenci. Pochodzą z małych miejscowości i wsi.