Ruszyła Akademia Rozwoju

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 26.10.2014 12:47

W Koszalinie powstało miejsce, gdzie ludzie zaangażowani w Kościół mogą doskonalić swoje talenty.

Ruszyła Akademia Rozwoju Ulotka promująca Akademię Rozwoju Akademia Rozwoju

Pierwszy sesja w ramach "Akademii" zakończyła się w niedzielę 26 października.

"Akademia Rozwoju" to seria wykładów i warsztatów skierowanych do liderów i członków różnych wspólnot, ruchów katolickich, a także wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje talenty na różnych polach.

- Chcemy, aby wspólnoty miały odpowiednio wykwalifikowane osoby, żeby ludzie świeccy byli specjalistami w tym, co robią dla Kościoła - mówi Magdalena Plucner, odpowiedzialna za "Akademię".

Udział w "Akademii" jest dość wymagający, ale jak twierdzą organizatorzy, czyli ludzie związani z koszalińską Szkołą Nowej Ewangelizacji, tylko postawienie wymagań daje możliwość rzeczywistego nauczenia się czegoś pożytecznego.

Zajęcia w "Akademii" to nie jednorazowe spotkania, ale seria kilku sesji w roku, które kończą się zadaniami, które uczestnicy mają wykonać samodzielnie do następnego zjazdu. Udział w "Akademii" jest płatny.

Koszalińska "Akademia rozwoju" proponuje następujące zajęcia: Posługujący Słowem, Liderzy, Kurs finansowy, Dla kobiet: "Najlepsza cząstka", Dla mężczyzn: "Jesteś skałą", Zajęcia taneczne: "Catho Dance", Warsztaty muzyczne: "Wybrani do uwielbienia". W planach są kolejne kierunki.

- Jeśli chodzi o warsztaty dla liderów, chodzi nam o to, żeby tacy ludzie wiedzieli, jak ma wyglądać wspólnota, jak należy ją prowadzić, jak zdobywać nowych członków, jak tworzyć nowe posługi. Wszystko po to, żeby poszczególne wspólnoty stawały się coraz bardziej miejscami, gdzie ludzie spotykają żywego Boga - tłumaczy Magdalena Plucner.

W ramach zajęć "Posługujący Słowem" przewidziane są np. warsztaty z emisji głosu, czy z komponowania wystąpień. Muzycy, czyli "Wybrani do uwielbienia" będą ćwiczyć nie tylko grę na instrumentach. - To, że ktoś umie grać i śpiewać, to za mało. Trzeba wyrabiać w sobie biblijną mentalność uwielbiania Boga. Chodzi nam o to, żeby pomóc muzykom chrześcijańskim w rozwoju tej mentalności, by prowadzić innych do uwielbienia Boga, a nie tylko grać - wyjaśnia Magdalena Plucner.

W spotkaniach dla kobiet i mężczyzn, jak podkreślają twórcy "Akademii", chodzi o rozwijanie kobiecości i męskości nie według tego, co mówi świat i kolorowe pisma, ale według tego, co mówi Bóg. Jak przypominają prowadzący zajęcia, On ma dużo do powiedzenia na ten temat, dlatego warto zrozumieć, co to znaczy być mężczyzną i kobietą według Jego zamysłu.

Zajęcia w ramach "Kursu finansowego" mają prowadzić do umiejętności zarządzania dobrami materialnymi w firmie, czy w rodzinie zgodnie z wolą Bożą. Warsztaty "Catho Dance" dają możliwość odkrycia tańca, jako sposobu nie tylko na relaks, ale także na szczególnego rodzaju modlitwę.

- Całą "Akademię" można porównać do skrzynki z narzędziami. Trzeba odkryć te narzędzia w sobie, aby czynić wielkie dzieła Boże. Bardzo często we wspólnotach są ludzie po wielu latach formacji, którzy mogliby robić wiele rzeczy, ale ich nie robią, bo nie mają konkretnych umiejętności. Jest w nich potencjał, który można odkryć i rozwinąć - zapewnia Magdalena Plucner.

Wciąż można zapisać się na niektóre zajęcia, które odbywają się w budynku Szkoły Katolickiej przy parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Wszelkie informacje oraz terminy zjazdów na stronie: www.rozwijajtalenty.pl.