Wyśpiewali Boże Miłosierdzie

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 27.10.2014 00:06

W Kołobrzegu zakończył się I Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Wyśpiewali Boże Miłosierdzie Kołobrzeg, 26 października: Koncert zespołu "Lumen" ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Ponad 200 osób wzięło udział w koncercie zespołu muzyki sakralnej "Lumen" z Poznania.

Muzycy wykonali pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu. Dzieło powstało 11 lat temu do słów z "Dzienniczka" św. s. Faustyny Kowalskiej. Muzykę skomponował założyciel zespołu "Lumen" Zbigniew Małkowicz.

- W którymś momencie życia, poszukując inspiracji duchowych dla swojej twórczości, natknąłem się na teksty św. s. Faustyny. "Dzienniczek" bardzo mocno do mnie przemówił. Zrozumiałem, że działamy z Faustyną na tych samych falach. Kiedy zachwyciłem się tym tekstem, zacząłem szukać nutek, które oddałby to piękno, ten autentyzm jej wiary i miłości. Miałem ogromną potrzebę napisania tego dzieła. To, co wyszło, to jest nie moje, to pochodzi z góry - mówi kompozytor zaraz po koncercie.

Koncert w Bazylice miał charakter kameralny. Zespół "Lumen" wystąpił w 7-osobowym składzie. Partie solowe wyśpiewały Joanna Konieczna i Julia Stolpe. Utwory muzyczne przeplatane były tekstami z "Dzienniczka" św. Faustyny. Narrację prowadziła Paulina Wiśniewska-Małkowicz.

Kołobrzeski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się 19 października (nasza relacja z pierwszego dnia znajduje się TUTAJ). W programie znalazły się spotkania modlitewne, montaże słowno-muzyczne, Msza św. w rycie nadzwyczajnym, wykłady i koncerty.

- Organizacja TKCh nie była trudna, ponieważ pomysł powstał już przed rokiem. Po rozmowie z proboszczami kołobrzeskich parafii okazało się, że jest chęć, żeby takie wydarzenie zaistniało także w Kołobrzegu. Realizacja projektu to była już czysta przyjemność. Podstawowy pomysł polegał na tym, żeby tą inicjatywą objąć cały Kołobrzeg, tzn. żeby nie skupiać się tylko na Bazylice, ale żeby włączyć wszystkie parafie w mieście. To się udało - mówi Katarzyna Pechman ze stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna, które wraz z Akcją Katolicką odpowiadało za organizację projektu.

- Chodziło nam m.in. o to, żeby pobudzić ludzi do działania i zachęcić ich do tego, żeby przyszli do parafii po coś innego niż zwykle; żeby mogli czegoś się dowiedzieć, czegoś doświadczyć; żeby wydarzenia, które były w programie, mogły ich do czegoś zainspirować, może sprawić, że sięgną po jakąś książkę, czy płytę. Chcemy dalej organizować Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - zapewnia Katarzyna Pechman.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek i biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.