Jan Paweł II już w Ustce

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 12.12.2014 16:35

Jego relikwie w niezwykłym i rzadko spotykanym relikwiarzu są już dostępne dla wiernych w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Jan Paweł II już w Ustce Po Mszy św. wierni uczcili relikwie Leszek Arcimowicz

Rzadko spotykany relikwiarz w formie otwartej księgi, w którym umieszczono rozetkę z relikwiami, odsłonięto w czwartek 11 grudnia.

Wielu mieszkańców nadmorskiego kurortu uczestniczyło w wieczornej Mszy św., podczas której ks. prof. Jan Turkiel, proboszcz, przypomniał osobę i znaczenie świętego papieża dla Kościoła i świata.

Mówił m.in. o tym, że święci nie są tylko postaciami z nieraz odległej historii, ale osobami, które żyją, trwając przed obliczem Boga. Kapłan przypomniał prawdę o świętych obcowaniu, która wyraża wiarę w to, że kontakt ze świętymi poprzez modlitwę jest możliwy.

Relikwiarz w kształcie księgi zrobił wrażenie na mieszkańcach Ustki. Jego forma przypomina m.in. o wielkiej duchowej i intelektualnej spuściźnie, jaką pozostawił po sobie papież przełomu XX i XXI stulecia. Jest także znakiem tego, że ten wielki święty całe swoje życie oparł na Ewangelii.

Ojciec Jan Góra, dominikanin, pomysłodawca spotkań młodzieży w Lednicy, zauważył kiedyś, że pisma Jana Pawła II to również w pewnym sensie relikwie - jego umysłu i serca. Ustecki relikwiarz przypomina, że kult papieża Polaka nie może ograniczać się jedynie do ciepłych wspomnień, ale zobowiązuje też do ciągłego sięgania na nowo do jego nauczania.