Naśladują Świętą Rodzinę

Katarzyna Matejek

publikacja 28.12.2014 16:16

W niedzielę Świętej Rodziny w wielu parafiach diecezji małżeństwa sakramentalne odnowiły przysięgę małżeńską.

Naśladują Świętą Rodzinę W koszalinskiej parafii pw. św. Wojciecha po zakończonej Mszy św. wiele osób oczekiwało na specjalne błogosławieństwo przeznaczone dla katolickich małżeństw Katarzyna Matejek /Foto Gość

Święto Świętej Rodziny - Jezusa, Maryi i Józefa, stało się w wielu parafiach naszej diecezji okazją do podkreślenia roli małżeństw w Kościele. Podczas Mszy św. małżeństwa zostały zaproszone do uroczystego odnowienia przysięgi małżeńskiej.

Trzymając się za ręce małżonkowie powtarzali słowa, nawiązujące do przysięgi składanej w dniu ślubu. Podchodzili także po błogosławieństwo umacniające je w dalszej wspólnej drodze do Boga. Kapłan nakładał stułę na ich splecione dłonie i błogosławił ich małżeństwo.

W parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie z indywidualnego błogosławieństwa kapłańskiego skorzystało ok. 140 małżonków.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej może mieć miejsce w różnych okresach roku liturgicznego lub wiązać się z jakimś wydarzeniem z życia małżonków - uroczyście obchodzoną rocznicą ślubu lub przełamaniem jakichś trudności, np. jako etap uzdrowienia relacji małżeńskiej po zdradzie. Może być też znakiem towarzyszącym rekolekcjom.

- Dość często z tego korzystamy, nawet kilka razy w roku, zazwyczaj podczas rekolekcji dla małżeństw  - powiedziała Iwona Gruda z parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie. Razem z mężem Sylwestrem są członkami Domowego Kościoła.

- Staramy się na co dzień żyć sakramentem małżeństwa, wciąż przypominać sobie, dlaczego chcemy być razem. Natomiast takie uroczyste odnowienie przysięgi wobec Kościoła jest zewnętrznym znakiem tego, czym żyjemy każdego dnia w naszej rodzinie - powiedział S. Gruda.

Państwo Grudowie widzą owoce, jakie to przynosi. - Dzisiaj nasza córeczka wpadła na pomysł, że za swoje kieszonkowe zamówi Mszę św. dla brata na pierwszą rocznicę jego urodzin - powiedział S. Gruda. - Nie tylko my przekazujemy wiarę naszym dzieciom, ale także one nas jej uczą. To działa w obydwie strony.

Święto Świętej Rodziny po raz pierwszy ustanowiono 4XI 1684r. w Kanadzie, a na stałe do liturgii Kościoła zostało wprowadzone przez papieża Leona XIII dekretem z 1890r. aprobującym „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Leon XIII był pierwszym, który wskazywał, że małżeństwo jest miejscem uświęcenia - poprzez postęp duchowy i służbę w Kościele. Decyzją papieża Benedykta XV obchody święta rozciągnięte zostały na cały Kościół.