Autostradą na maturę

Katarzyna Matejek

publikacja 24.01.2015 17:07

XXX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę to dobra okazja, by spojrzeć na egzamin dojrzałości w sposób duchowy.

Autostradą na maturę W ubiegłym roku prawie 1600 maturzystów zawierzyło swoją przyszłość Matce Bożej Jasnogórskiej Karolina Pawłowska /Foto Gość

Nie chodzi jedynie o właściwą decyzję odnośnie kierunku kształcenia, ale o szerzej rozumiane rozpoznanie powołania do stanu, zawodu, celu, jakiemu człowiek chce się poświęcić. Szansą na znalezienie tych odpowiedzi jest Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów.   

- Wiadomo, że do matury trzeba się porządnie przygotować, tzn. po prostu solidnie się pouczyć. Ale to nie wszystko. Wierzę, że przygotowanie duchowe też jest istotne. Nie chodzi tutaj o jakieś czary, tzn. że jeśli ktoś pojedzie na pielgrzymkę do Częstochowy, to ma zapewniony dobry rezultat. Pielgrzymka nie zastąpi godzin spędzonych nad książką, tym bardziej, że odbywa się ona na kilka tygodni przed egzaminami - tłumaczy ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Jednak spotkanie z Bogiem w tym przełomowym momencie życia może wiele pomóc. Młodzi ludzie wracają z pielgrzymki umocnieni. To jest spotkanie, które zostawia w sercu wiele pokoju i często pomaga w odpowiedzi na pytanie, co dalej. Zwracam się do nauczycieli i rodziców, aby zachęcili młodych do wyjazdu - dodaje duszpasterz.

Uroczystości pielgrzymkowe dla młodzieży z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się na Jasnej Górze w piątek 27 marca. Modlitwom będzie przewodniczył bp Edward Dajczak, poprowadzi on także Drogę Krzyżową oraz zawierzy maturzystów Czarnej Madonnie w kaplicy Cudownego Obrazu. Gościem specjalnym pielgrzymki będzie Lech Dokowicz, scenarzysta i reżyser takich filmów, jak "Egzorcyzmy Annelise Michel", "Syndrom", "Ja jestem". Wygłosi do maturzystów konferencję pt. "Autostrada do dojrzałości".

Na pielgrzymkę można wyruszyć indywidualnie lub ze zorganizowaną grupą pielgrzymkową. Organizatorzy dużych grup mogą zgłaszać liczbę uczestników oraz autokarów z poszczególnych szkół do Referatu Młodzieżowego kurii diecezjalnej najpóźniej do 20 marca.